Vjen nje lajm i mire per te gjithe ato qe kane probleme me tensionin

384

Një lajm i mirë për të gjithë ata që vuajnë nga sëm. undjet e zemrës; Ky është çaji natyral që ul tensionin njësoj si il. açet

Shkencëtarët kanë zbuluar se lulja Hibiscus, e cila mund të përdoret në mjekësinë tradicionale gjithashtu mund të shërbehet dhe si çaj dhe ka efekte të menjëhershmne në presionin e gja. kut. Çaji ka shije majhoshe, ndaj mund të shtoni pak limon ose sheqer për të mposhtur shijen e thartë.

Hulumtimi provon dhe një herë përfitimet medicinale të çajit Hibiscus, veçanërisht për shëndetin e zemrës. Studimi ka konfirmuar se lulet e kuqe mund të ndihmojnë në uljen e tensionit të gja. kut për shkak të substancave aktive diuretike!

Këto të fundit ndihmojnë trupin të eleminojë ujin e tepërt, ndërsa anthocyaninat e tyre bllokojnë enzimin ACE, përgjegjës për ngushtimin e enëve të gja. kut. I njëjti efet që do ju jepnin medi. kamentet si hidroklorotiazidit dhe lisinoprilit, por pa efe. kte anësore.

Përbërësit:

4 gota uji.

4-5 lugë gjelle lule hibiscus të thata.

1 lugë çaji sheqer të papërpunuar.

1 shkop kanellë.

Lëngu i 1 portokalli.

Përgatitja:

Në një ibrik që valon ujë hidhni shkopin e kanellës dhe lulet e hibiskus. Lëreni për të paktën 20 minuta.

Pasi të keni kulluar lulet dhe të keni hequr shkopin e kanellës, shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit.

Shërbehet si çaj i ftohtë ose i nxehtë.