Te gjithe te cilet jane te prekur nga diabeti duhet qe te konsumojne sa me pare kete caj, me pas do te na falenderoni

327

Organizata Botërore e Shëndetësisë vazhdon të publikojë herë pas here shifrat të përhapjes së diabetit, një sëm. undje e cila është kthyer në një prej sfidave të mjekësisë, duke shënuar plot 422 milion pacientë në të gjithë botën

Ndërkohë sipas një studimi të vitit 2018 nga “’Shoqata Amerikane e Diabetit” gati 30.3 milionë amerikanë, ose 9.4% e popullsisë në moshë madhore, janë të prekur prej tij, duke e renditur si sëm. undjen e dytë më të rrez. ikshme në nivel kombëtar pas kan. ce. rit të mushkërive.

Pacientët e prekur nga kjo sëm. undje e rëndë kanë nivele të larta të sheqerit në gj. ak sepse trupi i tyre nuk mund ta transportojë këtë të fundit në masën dhjamore, qelizat muskulore apo në mëlçi ku përdoret si burim energjie.

Ata duhet të bëjnë kujdes sidomos me ushqyerjen e shëndetshme dhe aktivitetin fizik, të cilët konsiderohen edhe si faktori kyç që mban larg diabetin.

Sot ju propozojmë që në regjimin tuaj ushqimor të përfshini mbi të gjitha çajin e dafinës.

Gjethet e dafinës janë një burim i rëndësishëm i vitaminës A, B dhe C dhe acidit folik, kaliumi, bakri, kalciumi, mangani, hekuri, seleni, zinku dhe magnezi.

Përbërësit: 4 gota ujë (1 litër) dhe 2 lugë gjelle gjethe të freskëta dafine (30 g)

Përgatitja: Vini ujin në zj. arr dhe lëreni të vlojë gradualisht. Më pas shtoni gjethet e dafinës, plus disa pika vaj esencial të vajit të dafinës dhe lërini të ziejnë edhe për disa minuta të tjera.

Hiqeni dhe lëreni të pushojë në temperaturë ambienti për 10-15 minuta dhe filtrojeni.

Sipas ekspertëve të shëndetit nuk duhet të pini më shumë se 4 gota në ditë nga ky çaj.

Edhe pse dafina është një bimë me veti të padiskutueshme medicinale, konsumimi i tepërt i saj mund të shkaktojë dermatit, astmë ose al. ergji. Mund të shkaktojë gjithashtu nausea (të vjella) dhe irr. itojë muret e zorrëve.

Dafina ka veti fantastike, të afta për të ulur nivelin e glukozës në gj. ak.

Sidoqoftë, nuk duhet të zëvendësoni il. açet e përshkruara nga mjeku, por përkundrazi ta konsumoni si një il. aç natyral shtesë.