Në këtë shkollë djemve u mësojnë si të bëjnë punë shtëpie

Hekurosja, gatimi dhe pastrimi shtëpisë konsiderohen rëndomë si punë vetëm për gratë dhe vajzat. Por një shkollë në Spanjë po lufton fort kundër pabarazisë gjinore.

Bëhet fjalë për shkollën Montecastelo në Spanjë. Në këtë shkollë djemve u mësohet si të gatuajnë, të hekurosin dhe të pastrojnë. Shkolla në fjalë ka ndërmarrë nismën “Barazia mësohet me veprime”.

Kjo shkollë është hapur që prej një viti në qytetin Vigos. Aty djemtë marrin edhe mësime në zdrukthtari dhe ndërtim.

Por përgatiten edhe si elktricistë apo hidraulikë. Gjithashtu djemve u mësohet edhe ekonomia shtëpiake dhe si të qepin rroba të ndryshme.

NËNA: KAM FRIKË SE DJALI DO VDESË NGA VARFËRIA

Nga Ketjola Gështenja    Kjo është Gofile Qershia. 54 vjeçarja së bashku me djalin e saj jetojnë mes shumë vështirësive.   E vetmja e ardhur që kanë është...

XHUBLETA NË UNESCO, MALËSORJA: KRENARE, 150 VITE QË E KAM

Nga Senad Nikshiqi   Që prej 29 nëntorit të këtij viti xhubleta shqiptare, një veshje tradicionale e Malësisë së Madhe është e mbrojtur nga UNESCO,...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Kjo është artistja e vetme shqiptare që kryeministri Rama ndjek në Instagram (FOTO)

Kryeministri Edi Rama është aktiv në të gjitha rrjetet...

Ndahet nga jeta nga semundja e rende vajza e shrimtarit te madh Shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare e bija...