Tërmeti paralizon Firencen, pezullohen shkollat dhe transporti publik për verifikime

Një tërmet me magnitudë 4.5 shkalla Rihter ka goditur veriun e Italisë orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne. Tërmeti ka qenë me epiqendër në Mugello me thellësi 9 km dhe ra rreth orës 04:37.

 

Lëkundjet janë ndjerë shumë në Firence e Pistoja por edhe ne Bologna, Livorno, Pratto, Arezzo etj. Mijera njerez, sipas Corriere.it, dolën në rruge dhe gjeten strehim në makina.

 

Shkollat në disa zona të Firences, sidomos ato afer epiqendres janë mbyllur për këtë te henë ndersa janë pezulluar disa linja trenash perfshire edhe ate te shpejtesise se larte Firence-Bolonja per shkak se duhen verifikuar hekurudhat. Demet janë në proces verifikimi por paraprakisht behet e ditur se ka krisje dhe carje te konsiderueshme ne objekte fetare dhe godina te vjetra ne Mugello, San Piero dhe Borgo San Lorenzo.

 

Vec lekundjes me te madhe 4.5 sipas shkalles rihter ka pasur edhe disa lekundje te tjera nen 4 balle. Nderkohe rreth ores 06:28 lekundje me magnitude 3.8 sipas shkalles rihter ka pasur edhe ne Shqiperi me epiqender ne Kepin e Rodonit, lekundje qe jane ndjere ne Durres dhe Tirane.

Weee s’kanë fund çudirat! Banorja e BBV lan flokët në lavamanin e kuzhinës (video)

Banorja e “Big Brother VIP Kosova”, Mbresa gjatë mbrëmjes së sotme ka bërë një veprim të çuditshëm. Ajo ka pastruar dhe larë flokët e...

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje e reja nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ish-deputeti demokrat, Aldo Bumçi deklaroi se sipas vendimit të jurisë së madhe në SHBA, është kërkuar që ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal t’i konfiskohen...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME

Studentja shqiptare e mjekësisë merr pjesë në “Miss Connecticut USA”: Nëse ke vullnet i bën të gjitha

Emanuela Stakaj është studentja e shkencave të bio-mjekësisë që...

Ende ka mbetur kohë, por kush mendoni se e fiton ‘Big Brother’ Olta apo Luizi?

Varianti i parë është që fituesi i këtij edicioni...