Besojeni ose jo, një banane e ngjitur në mur del në shitje për 120.000 dollarë

188

Mund të duket çmenduri, por është e vërtetë dhe ka tërhequr vëmendjen e rrjetit ku jë banenae e ngjitur në mur kap shifrën e 120,000 dollarë në Miami’s Art Basel e cila mund të jetë vepra arti më e përfolur në ngjarjen e këtij viti.

Pjesa e diskutueshme, e quajtur “Komedi”, u krijua nga Maurizio Cattelan, një artist italian, i cili gjithashtu kishte argëtuar artdashësit nga e gjithë bota në 2017 me tualetin e tij prej floriri 18 karatsh t6ë titulluar “Amerikë”.

Megjithatë, froni prej 6 milion dollarësh u vodh nga Pallati Blenheim i Anglisë gjatë verës.

“Pavarësisht nëse është i vendosur në murin e një panairi arti, apo i shfaqur në mbulesën e New York Post, puna e tij na detyron të pyesim sesi vendoset vlera te mallrat materiale,” tha ai. Ai shtoi se “spektakli është po aq pjesë e punës sa edhe banania”.