Iku në Durrës gjoja do ndihmonte të prekurit nga tërmeti, por tiransit i ndodh e papritura aty

1745

Pas gjithe atyre ngjarjeve qe ndodhen ne 26 Nentor ne Durres ka dhe njerez te lindur vetem per te vjedhur keshtu ka ndodhur me nje person qe shkon ne Durres per te ndihmuar por ne fakt ai kishte ne plan qe te merrte.

“Si rezultat i investigimit në pikat e grumbullimit të ndihmave, në tregjet ushqimore dhe në territor, Specialistët për Hetimin Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore Durrës eshte kapur ne flagrancë shtetasin Arben Musliaj, 49 vjeç, banues në Tiranë.

Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas duke shfrytëzuar situatën e ndodhur pas lekundkeve sizmike, në lagjen nr 14, në ambientet e brendshme të tregut të fruta-perimeve në Shkozet, Durrës, i ka marrë me anë të mashtrimit shumën prej 13.000 lekë (të rinj) shtetasit N. F. , banues në Durrës, me arsyen se i duheshin për të blerë ndihma ushqimore për këtë situatë.

Shuma e parave u sekuestrua në cilesinë e provës materiale dhe materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.

Policia e Durrësit garanton qytetarët se është tërësisht e angazhuar për të garantuar rendin dhe sigurinë, e jetës dhe të pronës dhe fton qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 apo në Komisariatin Dixhital çdo rast abuziv apo çdo tentativë për vjedhje prone duke ju garantuar reagim të shpejtë e të paanshëm”.

Pak halle ka ky popull por i duhen dhe disa njerez te till.