Rrëfimi rrënqethës i kreut të ekipit italian: Si i gjetëm të përqafuar nënën me tre fëmijët në krahë…

316

Rrefimi i tmerrshem i kreut te grupit te eklipit italian te shpetimit, Nicola Ciannelli, qe punuan per nxjerrjen e njerezve nen rrenoja pas termetit ne Durres, ka trishtuar të gjithe publiku.

 

Behet fjale per anetaret e familjes Lala, kur forcat e shpetimit gjeten nene rrenoja te vdekur nenen me tre femijet e saj te perqafuar, binjaket dhe femijen tjeter ngjitur.

 

Eshte gruaja e Berti Lala, qe mbijetoi nga termeti, por humbi te gjithe familjen.

 

“Ishte një moment i tmerrshem per te gjithe ne, jemi prinder dhe kur e gjen veten para fëmijëve ne kete situate, te duhet te guxim jashte mase i madh qe te mund te vazhdosh me tej. ju duhet një guxim i madh për të vazhduar më tej’ thote me tej.

 

Sipas rrefimit, nena mbante ne krahe perfaqur dy binjaket, gati dy vjecare dhe motren e tyre 7-vjece.

 

‘Kurre ne nuk e mendojme kete gje, kur ndodh i dorezohemi realitetit’ thote kreu i ekipit italian te shpetimit.

 

I vetmi i mbijetuar eshte nipi i tij, 17 vjecar qe shpetoi nga nje lavatrivce dhe u nxor me pas nga rrenojat.