Vlora dhe Shkodra hapin dyer për të prekurit, qytetarët: Jemi të kënaqur me mikëpritjen, Zoti ua shpërbleftë

242

Vlora ka hapur dyert për të prekurit nga tërmeti që i mori jetën 51 personave duke akomoduar deri më tani më shumë se 1000 persona nga qyteti i Durrësit. Numrin më të madh padyshim e kanë strehuar hotelet, ndërsa ka edhe mjaft banesa private që kanë hapur dyert për të prekurit.

PUBLICITET

 

Janë rreth 50 hotele të cilët kanë pritur personat të cilët tanimë nuk kanë një çati mbi kokë, ndërkohë të shumtë kanë qenë edhe qytetarët vlonjatë të cilët janë solidarizuar duke ofruar ndihma me ushqime, veshëmbathje dhe vlera monetare.

 

Të intervistuar qytetarët durrsakë, por edhe të tjerë nga Tirana, shprehen se kanë gjetur ngrohtësi në familjet vlonjatë në këto ditë të vështira. Gjithashtu ata thonë se kanë frikë të rikthehen në Durrës për shkak të situatës.

 

Qytetari 1: “Mua më iku frika, pork am frikë prap të iki në Durrës. Familjarët më kanë thënë që do kthehemi pasnesër, por s’jamë dakord.”

 

Qytetari 2: “Këto bofshin hajër, zoti ua shpërbleftë, na kanë ndihmuar për çdo gjë. Kanë qenë në gadishmëri.”

 

Qytetari 3: “Ne jemi të kënaqur me mikëpritjen këtu në Vlorë, me njerëzit, me hotelet.”

 

Qytetari 4: “Jemi sistemuar shumë mirë, të gjitha në rregull, me ilaçe dhe të gjitha.

 

Dyert në këto ditë të vështira i ka hapur edhe Shkodra. Një nga qytetaret e ardhura nga Durrësi shprehet:

 

“Shumë faleminderit për rrespektin, të gjitha gjërat janë më se në rregull.”

 

Deri më tani janë 70 persona të akomoduar në Velipojë, ndërsa deputeti Luan Harsha shprehet se kapaciteti pritës në Shkodër është deri në 500 persona me të gjithë përkujdesjen mjeksore, psikologjike dhe arsimore.

 

Harusha: “Falenderoj pronarin e këtij hoteli, mikëpritjen e tij, bujarinë e tij. Kemi vende edhe për 500 persona të tjerë pasi na janë ofruar biznesmenë dhe hotele të tjera.”

PUBLICITET