Urdhri i Maltës vjen në ndihmë të banorëve të dëmtuar pas tragjedisë

361

Ndërsa numri i viktimave pas tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë të martën e kaluar vazhdon të rritet, me 49 të vdekur dhe rreth 750 të plagosur, Urdhri i ekipeve shqiptare të ndihmës në Maltë janë solidarizuar me kauzën duke ardhur në ndihmë të të prekurve nga tërmeti.

- PUBLICITET -

“Nga orët e para të mëngjesit të 26 nëntorit ekipet tona janë bërë aktive. 15 vullnetarë në mesin e mjekëve, infermierëve dhe operatorëve të specializuar në

ndihmën e parë garantuan shpërndarjen e nevojave themelore dhe ofruan ndihmë psikologjike për 1.200 personat e parë të shpërngulur të mbledhur në stadiumin Durazzo “, është shprehur Ambasadori i Urdhrit të Maltës në Shqipëri, Stefano Palumbo.

Në qytetin bregdetar, forca goditëse e tërmetit ka shkatërruar plotësisht ose dëmtuar mbi 700 shtëpi.

“Urdhri i vullnetarëve të Maltës ka shpërndarë kuti uji, ushqimi dhe ndihma të parë së bashku me batanije dhe shtretër kampi”, shton Ambasadori Palumbo, duke sqaruar se Urdhri është në kontakt të vazhdueshëm me qëndrat e bamirësisë në Shqipëri dhe përfaqësuesit e Kishës Katolike nxituan në vendin e ngjarjes për t’iu ardhur në ndihmë.

Gjithashtu u mobilizua Korpusi i Ndihmës Italiane i Urdhrit të Maltës, i cili dërgoi një Ekip vlerësimi dhe punësimi (VePI) për të verifikuar masën e dëmit.

Ekipi u takua me Ministrin e Shëndetit dhe çështjeve Sociale dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Emergjencave Kombëtare të Shëndetit. Në një fazë të parë vullnetarët e Korpusit të Ndihmës Italiane organizuan transportin e të sëmurëve nga stadiumi, ku u ngrit një kamp i përkohshëm i ndihmës së parë, në spitalin Durazzo, i cili, megjithatë, u evakuua dje për shkak të një të fortë shoku. Sot skuadra Cisom është vendosur në Thumane, një qytet i vogël afër Durrësit, dhe më vonë do të vizitojë fushat e afërta Lac dhe Fushe Kruje.

Ambasadori i Urdhrit të Maltës në Shqipëri është në kontakt me zyrën e Kryeministrit, me drejtorin e Autoritetit Portual të Durazzo dhe me Nuncio Apostolik.

Mjeshtri i Madh i Rendit të Maltës, Fra Giacomo Dalla Torre, dje i dërgoi një mesazh ngushëllimi Presidentit të Republikës Ilir Meta./CNA.al

- PUBLICITET -