HYRJELAJMEAKTUALITETGazetari Grek : Sot nuk ka kufi, jemi te gjithe Shqiptare

Gazetari Grek : Sot nuk ka kufi, jemi te gjithe Shqiptare

Gazetari grek Lefteris Charalampopoulos i ka kushtuar një aktikull vendit tonë dhe situatës së vështirë që po kalon. Në këtë artikull shkruhet se Shqipëria ka nevojë për solidaritetin tonë në këtë kohë të vështirë.

 

Ai u thotë grekëve se kur fqinji ynë po përballet me një tragjedi, atëherë ata kanë nevojë për solidaritetin dhe ndihmën tonë.

 

Gazetari grek shkruan edhe se kjo që i ndodhi Shqipërisë mund të ndodhë në shtëpinë ngjitur. Po ashtu ai shkruan se grekët u kanë shumë borxhe shqiptarëve dhe nuk duhet të bëjnë sikur i kanë harruar.

 

Më tej ai shkruan:

Shqipëria është fqinji ynë dhe njerëzit e saj janë të lidhur nga historianët. Dhe këto lidhje u bënë edhe më të forta pasi qindra mijëra shqiptarë erdhën në vendin tonë në kërkim të një të ardhme më të mirë.

 

Ata punuan shumë, shpesh në kushte të mjerueshme, u përballën me një mori problemesh që nga problemet burokratike dhe punëdhënësit cinikë për të kapërcyer racizmin, por ata ia dolën. I kemi borxh atyre shumë, edhe nëse ndonjëherë bëjmë sikur duam ta harrojmë.

 

Shqipëria tani ka nevojë për ne. Po përballet me një katastrofë të madhe. Numëron viktima dhe dëme. E gjithë ndihma dhe mbështetja është e nevojshme. Ne duhet ta japim atë. Qeveria Greke dhe shërbimet publike gjithashtu janë mobilizuar në këtë drejtim. Shoqëria civile duhet të bëjë edhe më shumë

TE TJERA

spot_img