(VIDEO) “Më mirë të na vrasë tërmeti se hasmi”: Ka shtëpinë e shkatërruar, por familja nuk del dot jashtë

“Ju lutem ta shikoni çështjen time, nuk na kanë ofruar asnjë ndihmë, flejmë jashtë”, këto janë fjalët rrënqethëse të Sadije Llapi, gruaja e cila jeton në një banesë të vjetër. Historia e familjes Llapaj është akoma më tragjike pasi i fati i saj është i dënuar edhe nga gjakmarrja. E tronditur jo vetëm nga tërmeti që paralizoi vendin por tashmë është e frikësuar nga hasmi i saj.

 

Anëtarët e kësaj familjeje janë të detyruar të jetojnë në kushte ekstreme, nuk mund të largohen nga banesa për shkak se hasmi ndodhet vetëm 50 m nga oborri i saj.

 

E tensionuar dhe me thirrjen për ndihmë ajo tregon për gazetarin e “Abc News”, Andi Qosja se jeton vetëm me 30 mijë lekë të vjetra: “Nuk mund të blej as ilaçe, as bukë, i lutem shtetit të vendosi dorë”, tha ajo.

 

Mjekimet shëndetësore i mar njëherë me para ose me ndihma nga njerëzit e mi, sepse më duhen 3 pompa frymarrje të azmës, me duhet korenti i vazhueshëm dhe nuk kam mundësi ekonomike të paguaj. Mes të tjerash ajo tregon se Kryetari i Bashkisë Thumanë nuk i është përgjigjur thirrjeve të saj për ndidhmë, nuk ma hap telefonin, tha Sadija.

 

Sadija rrëfen momentet frikësuese të tërmetit: “Kur ra tërmeti ishim në dhomë dhe mu bllokua dera, kur mbaroi tërmeti dola”.

 

Mes dhimbjesh ajo e pranon realitetin, por kërkon nga shteti vetëm një banesë të sigurt . “Jeta kështu është, do jetojmë në këto kushte, nuk kemi rrugëzgjidhje për ne nuk është interesuar njeri”, janë fjalët e saj. Ndërkohë ajo tregon se djali i saj është i pa punë, një student i infermierisë së përgjithshme, por që tashmë e ka lënë shkollën dhe përpiqet të punojë ku të mundet. /abcnews.al

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME