Greqia ka lajmeruar se do te mbylle pergjithmone dyert per emigrantet…

Kryeqyteti i Greqise ka lajmeruar kete te premte zyrtarisht se po ben nje perpjekje te madhe per te shtuar rojet e kufirit per te ‘mbyllur dyert’ e atyre emigrate qe s`kane te drejte qendrimi ne Greqi.

Vete kryeministri ka dhene miratim e punesimit te 400 rojeve kufitare ne kufirin mes Greqise e Turqise dhe gjithashtu te 800 rojeve te tjera ne ishuj dhe pritet te shtohen patrullimet ne det.

Kryeministri Mitsotakis u shpreh se ka ndermendt te mbylli deren trafikanteve te paligjshem te njerezve dhe te atyre qe duan te hyjne e nuk kane te drejte azili.

Kujtojme se Greqia ka qen porta kryesore per ne Evrope per mbi 2 milion njeez qe iknin nga lufterat dhe varferia ekstreme e vendeve te Lindjes qe prej 2015.

Megjithate qendrimi i kryeministrit te tanishem ndaj emigranteve eshte me i ashper se ai i kryeministrit te meparshem.

TE TJERA

spot_img