HYRJELAJMELIFESTYLEDjali 7-vjeçar pret flokët në mbështetje të shokut të tij me kancer

Djali 7-vjeçar pret flokët në mbështetje të shokut të tij me kancer

Një djalë 7-vjeçar ka prerë flokët në mbështetje të shokut të tij që vuan nga kanceri. Tommy-Lee Hetherington nga Anstey, u diagnostikua me leuçemi vitin e kaluar.Pasi ai humbi flokët përmes trajtimit, shoku i tij i shkollës Olly Spencer, gjithashtu nga Anstey zgjodhi të priste flokët që ai të mos ndihej i veçuar nga të tjerët.

 

Shkollën Fillore Woolden Hill në Anstey, Olly ka mbledhur një 1.200 paund mahnitëse për shokun e tij dhe për të rinj të tjerë të sëmurë. “Unë u ktheva nga shkolla dhe e pyeta nënën time nëse mund t’i prisja flokët, kështu që Tommy-Lee nuk ishte djali i vetëm në shkollë pa flokë. Tommy-Lee është shoku im më i mirë. Ne luajmë dhe punojmë së bashku në shkollë, gjithmonë kujdeseni për njëri-tjetrin.

 

Kur Tommy-Le nuk kishte flokë, më bëri të ndihem i trishtuar dhe nuk doja që ai të ishte vetëm. Doja të ndihmoja Tommy-Lee pasi ai ka kancer dhe kam dashur që kanceri të largohet”, ka thënë Olly. Nëna e Tommyt, Kelly tha se sëmundja kishte ndryshuar gjithçka për familjen.

 

“Tommy-Lee u diagnostikua me leuçemi akute limfoblastike, e cila ishte krejt e papritur. Kjo shkatërroi familjen tonë dhe e ktheu jetën tonë përmbys brenda natës. Ata na thanë që trajtimi i tij do të zgjasë tre vjet e gjysmë. E filloi kimioterapinë e tij menjëherë me një fazë intensive steroide dhe transfuzione gjaku”, është shprehur nëna e Tommyt.

 

Një tjetër kohë e tmerrshme erdhi gjatë trajtimit të Tommy-Lee, pasi ai kaloi kohë në kujdesin intensiv pasi vuante nga sepsë, me mushkëri të dëmtuar dhe zmadhim të pankreasit. Ajo është shprehur se ishte habitur kur dëgjoi që Olly do të rruante kokën në mbështetje të djalit të saj.

 

“Ishte një gjë e mrekullueshme, unë jam shumë krenar për Olly”, tha Kelly. Gjesti human i një djali 7-vjeçar si Olly është shembull për të gjithë personat.

TE TJERA

spot_img