Arkeologu i cili bën muzikë në gurët 7’mijë vjeçar të cilët i zbuloi vet ai

Gjithçka që ka të bëjë me të lidhet me muzikën. Dr. Jean-Loup Ringot është një arkeolog i specializuar në muzikën parahistorike të demonstruar në gurë,

 

Litofoni është një instrument muzikor i përbërë nga copëza shkëmbi të cilat goditen për të prodhuar nota muzikore dhe Ringot arrin të realizojë tone shume të larta dhe mjaft melodike.

 

Gurët në të cilët luan Ringot kanë vjetërsi më së paku 7 mijë vjet, të cilët janë zbuluar në gërmimet arkeologjike që kishte bërë vet ai në të gjithë botën.

 

Tani vet ai arrin të bëj tinguj të mahnitshëm muzikorë duke ndihmuar në zhvillimin e të ashtuquajturës arkeoakustikë, fushë e muzikës e cila është në fazat e saj fillestare.

 

Në videon e mëposhtme mund të shihni se si ky arkeolog mund të kombinojë harmoninë me vijat melodike në këta gurë të vjetër.

Çfarë ndodhi? Sazan Guri shpërthen në lot ‘LIVE’ në emision

Në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte i ftuar Sazan Guri, i cili mes lotësh foli për humbjen e qenit të tij.   Ambientalisti tregoi...

“Bashkë ose asnjëri në finale”! Çfarë po planifikon Luizi për Kiarën?

Luiz Ejlli sërish ka përsëritur faktin që nëse del Kiara Tito nga shtëpia, do dalë edhe ai. Teksa po bisedonin në suitë, këngëtari i...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Fëmija me sindrοmën Dοwn i dashuruar pas Luizit: “ti nuk më pëlqen se e shan” video

Luizi ka marrë informacionin më të rëndësishëm nga njerëzit...

Eni i BBV i jep fund beqarisë me gazetaren e njohur? Dalin fotot nga ceremonia e tyre…

Disa fotografi të publikuara në faqet e tyre zyrtare...

Armando Broja i bën surprizën e bukur Luizit brenda në shtëpinë e BBV (foto)

Tashmë reality show “Big Brother VIP Albania” ka përfshirë...