HYRJELAJMEAKTUALITETDiell dhe vranësira, si pritet të jetë moti gjatë gjithë javës

Diell dhe vranësira, si pritet të jetë moti gjatë gjithë javës

SHMU njoftoi se java do të nisë me diell e temperatura në rënie në orët e mëngjesit. Ditën e martë, fillimisht moti parashikohet i qendrueshëm, por prej mesditës, në të gjjithë vendin do të nisin reshjet e shiut. Këto, në pjesën bregdetare e jugperëndim, parashikohen me intensitet të lartë me rrebeshe dhe rrufe.

 

Në Alpe, do të nisin reshjet e dobëta të dëborës. Deri ditën e enjte, reshjet do të vijojnë në të gjithë vendin hera-herës dhe në formën e shtrëngatave me rrufe, kryesisht në bregdet. Ditën e premte, reshjet kanë tendencën të mbeten të lokalizuara, vetëm përgjatë bregdetit.

 

Drejtimi dominues e erës, do të jetë përgjithësisht nga kuadrati i jugut. Hera herës, kryesisht në mesjavë, era do të fryjë e fortë dhe me rrahje në bregdet. Në vlerat termike, parashikohen luhatjet si më poshtë. Ju kujtojmë, që prej ditës së martë, mos harroni çadrat në shtëpi!

TE TJERA

spot_img