Shenjat që ju jep trupi kur duhet të reduktoni patjetër sasinë e kafesë që konsumoni

382

Për shumë njerëz kafeja është një ndër pijet pa të cilat nuk bëjnë dot. Disa nuk mund ta nisin dot ditën pa një kafe, e disa të tjerë nuk bëjnë dot pa disa në ditë. Mirëpo, duhet të dini që ndonjëherë kafeja nuk jep efektin që do të dëshironim në organizmin tonë.

- PUBLICITET -

 

Disa prej shenjave që ju jep trupi, në rastet kur duhet të reduktoni patjetër sasinë e kafesë që konsumoni:

 

Ankth

Njerëzit që luftojnë me ankthin duhet të shmangin kafeinën pasi ajo vetëm sa i përkeqëson simptomat e pakëndshme të ankthit. Gjithashtu, kafeina ngre nivelin e stresit dhe ju bën të ndiheni më nervozë se zakonisht.

 

Dhimbje stomaku

Shumë njerëz që kanë një problem në stomak shqetësohen nga kafeja pa e kuptuar. Për këtë, shpesh, fajësojnë ushqimin, por kafeja mund të jetë shkaktarja kryesore e dhimbjes në stomak.

 

Rrahje të shpejta të zemrës

Marrja e tepërt e kafesë gjithashtu mund të bëjë që zemra të rrahë më shpejt. Personat që vuajnë nga kjo gjendje mjekësore duhet të kufizohen në 1-2 kafe në ditë.

 

Të dridhura

Kafeina shpejton sistemin nervor qendror, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni nervozë. Nëse ndaj kafesë reagoni me dridhje të pakontrollueshme, kufizoni rreptësisht konsumimin e saj.

 

Dhimbje koke

Edhe pse një sasi e vogël kafeje mund të ndihmojë me dhimbjen e kokës, tejkalimi i dozës së duhur të kafeinës mund të shkaktojë dhimbje koke. Në këtë rast flasim për një sasi prej pesë ose më shumë filxhanë në ditë.

- PUBLICITET -