Skandal në RTSH, Elvana Gjata shpallet fituese akoma pa filluar Festivali?

248

Duket sikur festivalet e muzikës shqiptare gjithmonë shoqërohen me dyshime përsa i përket mënyrës sesi shpallet fituesi.

Këtë herë bëhet fjalë për Festivalin e Këngës në Radio Televizionin Shqiptar, pasi një gazetar i RTSH-së shprehet se fituesi i festivalit të këngës është shpallur pa filluar ende.

Sipas listës të dërguar nga ai në festivalin e ardhshëm, artistja që do të na përfaqësojë në Eurovision është Elvana Gjata, ndërsa në vendin e dytë renditet Era Rusi dhe në të tretin Arilena Ara.

Ai denoncon:

Pershendetje JOQ. Jam nje gazetar prej vitesh ne RTSH . Po ju shkruaj ne lidhje me festivalin e RTSH qe do zhvillohet seshpejti ne fundvit dhe para se filloje festivali, une dmth disa njerez brenda rtsh kane listen e sakte te fitueseve dhe renditjen perfundimtareve te artisteve qe do kendojne.

A veme nje bast dhe nuk dua asgje si kembim, vetem vertetesine se degradimi i shqiperise vijon edhe ne aspektin mediatik.. te lutem anonim se dua ta marr dhe rrogen e nentorit se me pas kam ndermend te iki vete… Lista e artisteve sesi do ndahen, Pra fillimisht i urojme fitoren Elvanes, e vijojme renditjen me poshte.

Elvana Gjata
Era Rusi
Arlilena Ara
Olta Boka
Wendi Mancaku
Bojken Lako
Tiri Gjoci
Alberie Hadergjonaj
Valon Shehu
Kamela Islamaj
Eli Fara & Stresi

Kastro Zizo
Kanita Suma
Gena
Robert Berisha
Genti Deda
Renis Gjoka
Sara Bajraktari
Genci Tukiqi
Aldo Bardhi
Aurora Kapo
Nita Latifi
Arjeta Palushaj
Devis Xherahu
Algert Salaj

Ne gjithe depoartamentin e RTSH dihet me siguri, por askush nuk e ka nxjerre si lajm, se kane frike se rrezikojne vendin e punes, ndaj te lutem te me ruani anonimatin.
Kam edhe disa prova (fakte) nje liste e shkruar dorazi nga disa “kryetare” per ndarjen e hesapit te festivalit
Ky eshte zarfi i gjetur ne nje nga zyrat ne sirtaret e “arte”. Brenda fshihet dhe rankimi i listes sesi jane ndare vendet fituese ge festivalit te RTSH. Skandal per televizionin qe paguajne te gjithe. Ju lutem anonim pasi sic ju thashe, kam nevoje dhe per rrogen e Nentorit.”