Ishte plot 160kg, vetem pse hoqi dore nga ky ushqim arriti te dobesohej 90kg

Ishte vetem 26 vjece Amy LeRoy, nënë e dy fëmijëve, peshonte gati 160 kg pasi konsumonte ushqime me nivele shumë të larta kalorish. Pa e ditur, ajo konsumonte rregullisht vakte me nivele shumë të larta kalorish , aq sa një nga vaktet e saj të zakonshme mund të shkonte më shumë sesa 1500 kalori.

Amy iu nënsh.trua edhe një by. pass-i gastrik në 2006, por që ishte i padobishëm, duke qenë se ajo nuk mundi t’i largonte zakonet e kë.qija në të ngrënë dhe dë.sht.oi në synimin për të rënë në peshë.

Pas dy vjetësh ajo shkarkoi një aplikacion i cili numëronte kaloritë dhe u shokua kur mësoi se dieta e saj e përditshme i kalonte 4000 kalori – dyfishi i sasisë së rekomanduar.

Ajo reduktoi racionet, filloi ushtrimet dhe hoqi dorë një herë e mirë nga gjalpi i kikirikut.Që nga ajo ditë ajo ka humbur më shumë sesa 90 kg, duke arritur kështu në një peshë shumë të kënaqshme.

Amy thotë:“Në fillim konsumoja shumë dhe kaloritë sa vinin dhe mblidheshin për shkak të të gjitha ushqimeve që po konsumoja. Gjatë shkollës kam marrë mjekime për dep. resion, prandaj shtoja në peshë edhe për shkak të gjendjes emocionale në situata të ndryshme.

Kisha fri.kë se do më ndodhnin gjera të si. kletshme, si për shembull të mos më nxinte karrigia në ndonjë restorant ose të hasja pengesa në rrugë të mbipopulluara për shkak të peshës sime.

Tani që kam humbur kaq shumë peshë ndihem plot vetëbesim. Mund të dal me shoqet dhe të luaj shumë lirshëm me fëmijët“

“Gjyshin e pushkatuan serbët”, Gëzim Nika rrëfen jetën plot vuajtje të familjes… (video)

Këngëtari Gëzim Nika ishte i ftuari i dytë në emisionin “S’e luan topi” në Top Channel.   Gjyshja është pika e tij e dobët, rrëfen këngëtari,...

Dritat më të mahnitshme të Krishtlindjeve nëpër botë

Në Krishtlindje, qytetet ndriçojnë, kopshtet publike janë të ngjyrosura dhe rrugët, sheshet rikrijojnë atmosferën e Krishtlindjes, lumturisë dhe dashurinë e vërtetë…   Ka vende ku dekorimet...

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

NA NDIQNI NE INSTAGRAM

Te tjera
LAJME