“Në rrobat e boksierit 21 vjeçar u gjet viagra…”, detaje të reja për boksierin bullgar që humbi jetën në Shkodër

1704

Vtëm shtatë muaj më pare kishte nisur stërvitjen në Klubin e Boksit “Sheitan” në Novi Iskar.

Më pas, ai u largua në një klub tjetër me një tjetër menaxher. Kishte probleme ekonomike që mendonte ti zgjidhte duke fituar para perms boksit. Është kjo me pak fjalë historia e Boris Stanchov, boksierit bullgar që humbi jetën në ringun e Shkodrës, duke u prezantuar si Isus Velichkov.

Mediat bullgare e kanë trajtuar gjërësisht këtë skandal dhe kanë dhënë mjaft detaje. Gjithsej, 21 vjeçari Boris Stanchov nga Druzhba e Bullgarisë, ka zhvilluar vetëm 8 ndeshje, 5 nga të cilat I ka humbur dhe tre i ka fituar. Ai ka marrë pjesë në turne të tjera jashtë Bullgarisë, duke përdorur gjithmonë një identitet tjetër. Për Stanchov boksi ishte gjithçka: Mënyrë për të fituar jetesën por edhe një ëndërr për sukses. Ëndërronte të bëhej si Kubrat Pulev, tregon nëna e tij Simeonaka Georgieva. “Babi, sa i lumtur do të jem, ti nuk e di se në pfarë niveli u futa. Unë jam i lumtur”, kujton babai i tij Alexander Stanchov.

Me 20 shtator Boris mori pjesë në turneun miqësor për profesionistë në qytetin shqiptar të Shkodrës dhe në raundin e pestë, dha frymën e tij të fundit në ring. Dr. Geno Pinary i jep ndihmën e parë por nuk ia doli ta mbajë në jetë. “Boksieri, siç u konfirmua pak më vonë nga mjekët e Spitalit të Shkodrës, humbi jetën nga një sulm në zemër, thotë Pinar.

Prindërit e Boris thonë se ai ishte i shëndetshëm dhe nuk kishte asnjë problem. Ata mësuan për vdekjen e djalit nga menaxheri i tij. Simeonka dhe Alexander Stanchovi dyshojnë nëse ata i bënë ndonjë gjë djalit të tyre para se të shkonin në ring. Menaxheri u tha atyre se policia kishte gjetur një viagra në rrobat e tij, por ata nuk e besuan se ai kishte përdorur këtë ilaç në moshën 21 vjeçare. Nga menaxheri Ventsislav Georgiev për ndeshjen e fundit prindërit morën 400 euro dhe dy karta identiteti.

“Unë e pyeta: Si mund ta marrë fëmijën në ring nën një emër tjetër? Dhe ai u kthye dhe tha: “Unë nuk e dija që fëmija juaj ishte ngjitur nën një emër tjetër në ring. A është ai me të, shkoi atje me të? Ai është përfaqësuesi i Boris, jo Isus. Ai duhet ta njohë menaxherin që shkon në ring ”, thotë nëna e tij, Simeonka Stanchova.

Boris ka boksuar për një kohë të gjatë nën një emër tjetër, pranon kushëriri i tij Isus Velichkov, të cilit i mori identitetin në turneun në Shkodër.

“Ai po boksonte me kartën time që nga viti 2018. Dhe Borisi tha nuk ka problem, trajneri e di. Dhe unë i them, mirë vetëm nëse ndodh diçka, ata nuk duhet të më fajësojnë,” thotë Velichkov.

Boris dëshironte të boksonte

identitetin e dikujt tjetër sepse nuk dëshironte të regjistronte humbje me emrin e tij.

“Secila nga ndeshjet ishte të plotësonte statistikat”, tha Lyudmil Kostov, trajneri i Boris në “Sheitan” Klub.

Kur kaloi kufirin për të hyrë në Shqipëri, Boris tregoi identitetin e tij të vërtetë. Vetëm në ring ai doli si Isus Velichkov. Ai ka marrë pjesë në disa turne ndërkombëtare. Familja e Boris këmbëngul që çështja të hetohet dhe është vënë në dispozicion të policisë. Nga ana tjetër, Unioni Bullgar i Boksit Profesionist ka zhvilluar një takim të jashtëzakonshëm për të dëgjuar menaxherin e boksierit të ndjerë

Familja e Boris këmbëngul se çështja është nën hetim dhe tashmë ka njoftuar policinë.

Unioni Bullgar i Boksit Profesional mbajti një takim të jashtëzakonshëm për të dëgjuar menaxherin e boksierit të ndjerë. Agjenti Ventsislav Georgiev tha që ai e kishte njohur boksierin e ndjerë për rreth një vit e gjysmë – ai e kishte paraqitur gjithmonë veten e tij si Isus.

“Për mua, të gjitha dokumentet janë në emrin e Isus Velichkov. Hoteli është i tillë, në ring është thirrur Isus Velichkov”, thotë agjenti i boksierit të ndjerë.

Menaxheri thotë se nuk

përshtypjen se mund të gënjente.

“Në boks, ata e njohin atë si Isus. Isus, Bobby G, por si nofkë, të gjithë kanë një pseudonim. Njëra është Hirushja, tjetra është Rosaku”, shpjegon Georgiev.

Menaxheri i boksierit të ndjerë pretendon se as ai dhe as organizatorët e ndeshjes nuk kishin dyshime se Boris nuk i ngjante fotos në kartën e identitetit të Isus Velichkov.

Boksieri nuk garoi me emrin e tij të vërtetë Boris Stanchev nga Bullgaria.

“Ai ka dy ndeshje në Bullgari

ne nuk kemi dyshuar në emrin e tij. Edhe tifozët brohorisnin “Isus, Isus”, thonë Ventsislav Nikolov dhe Daniel Damianovich, anëtarë Unionit Bullgar të Boksit.

Unioni i Boksit është organizata e vetme që lëshon licenca profesionale. Sidoqoftë, ata nuk kërkojnë që boksieri të paraqitet personalisht para tyre.

“Ne nuk mund të

, por incidenti ka ndodhur. Është përgjegjësi që mjekët por edhe promovuesit të shkojnë në organizimin e garave të tilla”, tha ministri i sportit Krasen Kralev.

Ministri i Sportit tha që ai do të presë për një hetim të plotë për çështjen.

/Përshtati dhe përktheu ShkodraWeb/