Termeti ne Shqiperi, lekundjet u ndjen edhe ne Itali

160

Mediat italiane kanë pasqyruar lajmin për tërmetin në Shqipëri.

Repubblica.it shkruan se dy tërmete u regjistruan brenda dhjetë minutash me epiqendër veriun e Durrësit. I pari 5.8 ballë dhe i dyti 5.3 ballë. Lëkundjet janë ndjerë gjithashtu në Puglia, veçanërisht në Salento dhe Gargano.

Kontrollet janë në proces për të parë nëse ka pasur dëme materiale ose njerëz. Thirrje të shumta telefonike drejtuar zjarrfikësve nga qytetarë të alarmuar, të cilët mendonin se tronditja perceptohej, në mënyrë më konsistente, në bregdetin shqiptar, veçanërisht në qytetin e Durrësit.