GRUAJA MBUSH 107 VJEÇ, HABIT ME SEKRETIN E JETËGJATËSISË: UNË KURRË NUK U MARTOVA

244

Një e moshuar që festoi ditëlindjen e saj të 107 , ditën e djeshme (31 korrik) ndau sekretin e saj se për të pasur një jetë sa më të gjatë, qëndroi beqare.

Louise Signore, e cila jeton në Bronx në New York, mban një dietë të shëndetshme dhe ushtron rregullisht atë. Por ajo beson se arsyeja e vërtetë pse ajo ka gëzuar më shumë se një shekull jetë është sepse ajo kurrë nuk u martua.

“Unë mendoj sekretin e 107 viteve të mija është se unë kurrë nuk u martova. Unë mendoj se kyështë sekreti. Motra ime thotë: unë dëshiroj që kurrë të mos martohem”, – tha Signore.

Motra e gruas është 102-vjeç, raportoi CNN, kështu që jetëgjatësia mund të vraponte në familje.

Signore festoi historinë e saj me një ditëlindje në Qendrën e Komunitetit JASA Bartow, në Qytetin Co-op dhe morën pjesë më shumë se 100 njerëz.

Alelia Murphy, 114, aktualisht mban rekordin për të qenë gruaja më e vjetër e gjallë në Shtetet e Bashkuara. Murphy jeton në Harlem, në New York, i cili është edhe vendi ku lindi Signore.