Receta që do t’ju shpëtojë në verë; Mbani larg mushkonjat me këtë përbërje

295

Gjatë kësaj kohe të vitit, mushkonjat kënaqen duke vizituar oborret dhe kopshtet tona.

 

Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit raporton se ka mbi 3.000 lloje të ndryshme të mushkonjave në botë. Aktiviteti i tyre fillon kur temperaturat gjatë natës janë shumë të larta dhe përveç se mund t’ju pickojnë ato mbajnë dhe infeksione.

 

Receta e mëposhtme të cilën mund ta bëni në shtëpi është perfekte kundër mushkonjave dhe do t’ju ndihmojë të parandaloni ato kafshime të bezdisshme të mushkonjave:

 

përbërësit: 10 pika vaj limoni, 15 pika vaji livandoje, 1/4 filxhan lëng limoni, 4 lugë çaji ekstrakt vanilje

 

Në një shishe përzieni të gjithë përbërësit e listuar më sipër dhe mbusheni me ujë. Tundeni mirë, dhe me anë të një sprite lyeni trupin tuaj kur dilni jashtë.

Lexo edhe:   Xhamia e Plumbit në Shkodër, ndër 50 më të bukurat e botës