HYRJELAJMEVuani nga shiatiku: Shtoni katër thelpinj hudhre në qumësht dhe do të...

Vuani nga shiatiku: Shtoni katër thelpinj hudhre në qumësht dhe do të shihni se si dhembjet zhduken!

Tingëllon e pazakonshme, mirëpo njerëzit betohen që ka ndikim. Format e buta të shiatikut zakonisht kalojnë vetvetiu, mirëpo për rastet e rënda shpesh ndihmojnë recetat shtëpiake. Një ndër recetat më të popullarizuara për lehtësimin e vuajtjeve është qumështi me hudhër.

 

Përbërësit:

– 4 thelpinj të thërrmuar,
– një filxhan qumësht,
– mjaltë sipas shijes.

 

Përgatitja:

⦁ Hudhrën dhe qumështin qiteni në një tenxhere dhe lëreni të vlojë në zjarr mesatar, duke e përzier vazhdimisht.
⦁ Kur të vlojë, hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe sipas dëshirës ëmbëlsojeni.
⦁ Meqenëse hudhra tëhollon gjakun, nuk duhet që këtë përzierje ta pini më shumë se një herë në ditë, mirëpo edhe kjo është plotësisht e mjaftueshme që t’i lehtësojë dhembjet.

 

Dhimbja nga shiatiku është ndjerë përgjatë nervit shiatik dhe mund të ndihet thellë në pjesën e prapme, me dhimbje që shkon drejt shpinës dhe poshtë për në këmbë, nganjëherë edhe në shputën e këmbës.

 

Dhimbja mund të jetë e shoqëruar me ndjesi shpimi gjilpërash – “gjemba” apo mpirje dhe nganjëherë nga dobësia muskulore e këmbës.

TE TJERA

spot_img