”DIETA e VIPAVE” Ja si te beni dieten e famshme DUKAN ne 7 dite, ruajeni qe ta keni…

712

Çdo ditë të javës i bashkohet një grup ushqimor deri në fundjavë. E më pas rifillohet me skemën sipas modelit të shkallës ushqimore.
Ky është një regjim dietologjik më i zbutur i propozuar sipas versionit klasik të dietës Dukan, që mjeku francez i përkufizon si ‘humbje e ëmbël peshe’. Në dietën Dukan shtatëditore, ‘beteja’ kundër kilogramëve të tepërta është më e ashpër, sepse sulmon peshën me ‘armë’ më të fuqishme. Dietë e është paragjykuar shumë sidomos për ‘frontin e dytë’, kjo pasi qysh në fillim është menduar për ata që nuk arritën të humbur peshë me dietën e plotë, apo ata që nuk gjetën motivimin e nevojshëm për të arritur qëllimin.

How to Lose 10 KG Weight In Just 14 Days, All Thanks To This Amazing Diet Routine, HealthPedia

E sidomos për ata që duan të humbasin jo më shumë se 10 kilogramë, kjo është pikërisht dieta e moderuar. Mos harroni të bëni çdo ditë ecje nga 10 deri në 30 minuta.

Dieta 7 ditore

E hënë: – Do të hani vetëm proteina ku përfshihen mish, pesh dhe vezë.

E martë: – Menuja juaj ditore do të ketë vetëm perime dhe ecje 20 minuta

E mërkurë: – Perimeve shtojni 150 gr fruta (jo banane, rrush, qershi dhe fruta të thata).

E enjte: Mënusë së një dite më parë me fruta e perime, shtojini 45 gram bukë integrale.

E premte: Shtoni menusë së ditës së katërt edhe 40 gram djathë me 50 për qind yndyrë

E shtunë : Mund të konsumoni: makarona integrale, thjerrëza, fasule, bizele dhe oriz të bardhë.

E diel: Zgjidhni menunë e së pestë premtes dhe një vakt i lirë sipas dëshirës.

Lexo edhe:   “Rana e Hedhur”, perla e Shëngjinit me plazhe të pastra dhe shëruese