E ndjeni veten gjithmonë të ftohtë? Mësoni arsyet pse ndodh!

467

1-Anemia
Anemia mund të jetë një nga faktorët që shumë njerëz kanë ftohtë. Kjo ndodh sepse në trupin tuaj ka mungesa qelizash të kuqe të gjakut dhe kjo sjell që trupi jonë të mos ketë oksigjenin që i nevojitet. Kjo do t’ju lërë të lodhur, të dobët, të trullosur dhe pa frymë.

2-Hipotirodizmi
Hipotirodizmi ndodh atëherë kur gjëndra tiroide në qafën tuaj nuk krijon mjaftueshëm hormone. Kjo mund t’iu bëjë më të ndjeshëm ndaj të ftohtit. Ju gjithashtu do të keni dhimbje,kapsllëk,lëkurë të thatë dhe shtim në peshë. Simptomat mund të kërkojnë vite për t’u shfaqur.

3-Fenomeni Raynaud
Ky fenomen ndodh kur enët e gjakut në duart tuaja tejkalojnë temperaturat e ftohta ose stresin. Gjatë një sulmi i cili zakonisht zgjat nga disa minuta në një orë, ato ngushtojnë dhe kufizojnë furnizimin me gjak. Kjo mund ti bëjë gishtat dhe këmbët tuaja të ftohta dhe të mpira.

4-Sëmundja e veshkave
Diabeti dhe presioni i lartë i gjakut shpesh shkaktojnë sëmundje të veshkave. Kjo mund të ulë temperaturën e trupit dhe të shkaktojë probleme të tjera. Sëmundja e veshkave është gjithashtu e lidhur me anemi, gjë që mund t’ju bëjë të ndiheni të ftohtë edhe kur është ngrohtë jashtë.

5-Diabeti i tipit të 2
Nëse keni këtë sëmundje,mund të keni edhe anemi dhe probleme me veshkat dhe qarkullimin tuaj, gjë që mund të bëjë të ndiheni të ftohtë. Dëmtiimi nervor nga diabeti mund të bëjë gjithashtu që të ndjeheni të ftohtë. Mbajtja e sheqerit tuaj në gjak nën kontroll me ndryshimet e stilit të jetesës dhe ilaçet mund të ndihmojnë që të përmirësoheni.

6-Sëmundja periferike e arterieve
Kjo ndodh që arteriet tuaja të ngushtohen dhe bëhet më e vështirë për këmbët tuaja, që të furnizohen me gjak mjaftueshëm.

Lexo edhe:   Aksident ne hyrje te Shkodres, tre automjete perplasen me njera tjetren

7-Anoreksia nervore
Është një çrregullim i të ushqyerit që ju çon në uljen drastike të numrit të kalorive. Mungesa e yndyrës së trupit mund të lërë të ndiheni të ftohtë gjatë gjithë kohës, veçanërisht në duart dhe këmbët. Kjo mund të jetë kërcënuese për jetën.

8-Grip
Është shkaktuar nga një virus që ndikon në tërë trupin tuaj, përfshirë hundën, fytin dhe mushkëritë. Ju mund të keni ethe dhe të dridhura, së bashku me dhimbje koke, dhimbje të muskujve, kollë dhe dobësi.

9-Neuropati periferike
Nëse këmbët tuaja ndjehen të ftohta, por nuk janë të ftohta në kontakt, kjo mund të jetë një shenjë e kësaj gjendjeje. Shpesh fillon te këmbët. Kjo ndodh kur një lëndim ose një gjendje mjekësore dëmton nervat tuaja. Diabeti është një shkak i zakonshëm. Ju gjithashtu mund ta merrni atë për shkak të infeksioneve, sëmundjeve të mëlçisë ose veshkave, nuk merrni vitamina të mjaftueshme, ose kontaktoni me kimikate toksike.

10-Mungesa e vitaminës B12
Ajo mund të sjellë anemi, e cila mund t’ju bëjë të jeni të ftohtë. Ju mund të merrni vitaminë B12 kur hani pule, vezë dhe peshk. Disa drithëra dhe ushqime të tjera gjithashtu janë të pasura me të.
Disa njerëz kanë probleme me thithjen e vitaminës për shkak të një sëmundjeje ose mjekimi që ata marrin.

11-Ju nuk merrni mjaftueshëm hekur
Pa sasinë e duhur të kësaj lënde ushqyese, mund të merrni “anemi të mungesës së hekurit”, e cila mund t’ju bëjë të ftohtë. Mund të shkaktohet nga humbja e gjakut, dieta e dobët ose sepse trupi juaj nuk mund ta absorbojë mirë. Burimi më i mirë është mishi i kuq, por është edhe në shpendë, derri dhe peshk. Disa burime jo të mishit përfshijnë bukë dhe drithëra të fortifikuara me hekur, bizele, perime me gjethe të gjelbërta.

Lexo edhe:   9000 euro për këdo që shkon të jetojë atje

12-Mjekimet
Disa barna mund t’ju bëjnë të ndiheni më të ftohtë si një efekt anësor.

13-Pirja e Alkoolit
Mund të duket se ju ngroheni në fillim sepse e bën gjakun tuaj të kaloj më shpejt tek enët e gjakut e zgjeruara mbi lëkurë. Alkooli gjithashtu depresionin pjesën e trurit tuaj që rregullon temperaturën tuaj.