Këto janë benefitet shëndetësore që përfitoni nga konsumimi i qepëve të njoma

495

Me ardhjen e pranverës ka nisur edhe sezoni i qepëve të njoma si dhe bimëve të tjera që rriten në këtë stinë. Me këtë rast, mjekët sygjerojnë që ta shfrytëzoni këtë mundësi pasi produktet e stinës bëjnë mirë për shëndetin.

PUBLICITET

Sipas ekspertëve, qepët e njoma janë të pasura me vitamina dhe me minerale, të cilat i bëjnë mirë organizmit. Ato janë një burim i mirë i vitaminës C dhe K ndërsa thuhet se konsumimi i tyre forcon dhe mbron kockat.

Falë vetive anti-inflamatore, qepët e njoma ndihmojnë në lu.ftën kundër infeksioneve, stresit dhe lodhjes.

Qepët e njoma shërojnë edhe inflamacionin e fytit.

Pjesa e gjelbër e bimës pritet në copa të vogla dhe shtohet pak kripë. Më pas vendosini në një leckë xhenxhefil dhe ngrohini. Mbështillni edhe peshqir tjetër, vendoseni në fyt dhe prisni rezultatet.

PUBLICITET