Sot është ndër më të pasurit në botë, njeriu që e nisi karrierën duke shitur gazeta tregon çelësin e suksesit: Të punosh me ndershmëri

Sheldon Adelson është një prej burrave më të pasur në botë. Sipas revistës ‘’Forbes’’ Adelson ka nën zotërim një pasuri prej 40.4 miliardë dollarë.

Në listën e më të pasurve të botës, ai renditet në vendin e 20-të. Por, ky njeri ka një histori mjaft të veçantë.

E themi këtë, pasi ai u rrit në dyshemenë e një apartamenti të marrë me qira në një ndërtesë shumëkatëshe.

84-vjeçari miliarder është me origjinë nga hebrenjtë e Lituanisë dhe Ukrainës. Babai i tij ishte taksist dhe nëna e tij menaxhonte një dyqan të punimeve me shtiza.

Në vitin 1945, kur ishte vetëm 12 vjeç ai mori borxh 200 dollarë dhe bleu një licencë për të shitur gazeta në Boston.

Kurse sot ai ka më shumë se 50 biznese të suksesshme dhe ishte që në moshën 30-vjeçare një miliarder.

Nën pronësinë e Sheldon Adelson, sot janë disa prej hotele më luksoze në botë.

Në një intervistë ai ka thënë se ka vetëm një çelës suksesi.

Sipas miliarderit ai çelës është:

Të punosh me ndershmëri dhe pa thënë u lodha.”

Artikulli paraprakMë zuri haku i babait!
Artikulli tjetërLuani, shenja e ditës

TE TJERA