Ja arsyeja pse është thirrur Fatos Nano në Kongres!

394
Albanian oppositition politician Fatos Nano (L) pulls on his cigarette as he sits next to the country's new Prime Minister Bashkim Fino in the headquarters of the Socialist Party during his first news conference since his release March 17. In the latest of a series of concessions to the opposition, Albanian President Sali Berisha announced a pardon for Nano, the leader of the Socialist Party who was freed from prison last week. Nano today joined calls for Berisha to step aside following weeks of armed unrest in the Balkan country. ALBANIA NANO - RTR2HRN

Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së, Taulant Balla i qenë prezent në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” ku ka konfirmuar zërat për pjesëmarrjen e ish kreut socialist Fatos Nano në Kongres.

Balla është shprehur se Nano ka dhënë kontributin e tij në Partinë Socialiste ndaj dhe kjo është arsyeja pse është thirrur në kongres.

“Zoti Nano ka dhënë kontributin e tij në Patrtinë Socialiste, për këtë arsye edhe është ftuar në kongresin e 23 Marsit”,-tha Balla.