Ishte gjithmonë nervoze dhe kishte pagjumësi, kur zbuloi këtë kombinim u shokua nga rezultati

Eshtë laç për kujtesën dhe qetësimin e mendjes. Sipas eksperteve, rozmarina përmirëson qarkullimin e gja.kut në tru dhe ndihmon në rritjen e përqendrimit.

Vetëm një vit më parë, shitjet e vajit esencial të rozmarinës pësuan një rritje të katërfishtë pas studimeve shkencore, sipas të cilave kjo bimë përmirëson kujtesën.

Blerjet u përqendruan kryesisht në rradhët e studentëve të cilët në sezon provimesh kanë nevojë për një kujtesë më të mirë, por edhe për të moshuarit që kishin probleme kujtese, ose njerëz që po kalonin situata jo të mira nervore, të shoqëruara me pagjumësi.

Shkencëtarët besojnë se aroma e rozmarinës ndikon dhe gjallëron aktivitetin në tru. Vaji esencial i rozmarinës është përdorur prej shekujsh edhe për të larguar dhim.bjet e kokës, dhim.bjet muskulare, reumatizmën dhe artritin. Rozmarina ka aftësi parandaluese të rënies së flokëve dhe kundër thinjave.

Rozmarinë me qumësht, qetësuesi që ju duhet. 1 filxhan me qumësht. Një degë rozmarine të tharë ose një lugë gjelle me rozmarinë të thatë. Një lugë çaji me mjaltë.

Ndajeni degën e rozmarinës dhe copëzat hidhini në një tenxhere me qumësht dhe lërini të ziejnë së bashku. Hiqeni nga zjarri dhe lërini të qëndrojnë së bashku për pesë minuta, gjatë të cilave duhet ta përzieni lëngun vazhdimisht.

Shtypini copat e rozmarinës me lugë që të lëshojnë një aromë më të fortë dhe të çlirojnë vajrat esencialë. Shtoni mjaltin dhe çaji është gati për t’u konsumuar për të gjitha problematikat që ju përmendëm në fillim.

- Publicitet -

TE TJERA

spot_img