Nuk flini si duhet?/ Ja çfarë rrezikoni

364

Rritet rreziku për iktus

Rreziku i pësimit të iktusit lidhet me faktorët gjenetikë, të cilët nga ana e tyre lidhen edhe me faktorët biologjikë, por gjithsesi mungesa e gjumit është një faktor që influencon në raste të tilla.

Një studim i bërë së fundmi ka treguar se personat që flenë më pak se gjashtë, orë gjatë natës, kanë katër herë më shumë mundësi për të pësuar iktus.

Rritet rreziku për t’u prekur nga sëmundjet kardiovaskulare

Gjumi luan një rol kyç në riparimin e kapacitetit mendor si dhe në shërimin e arterieve dhe të zemrës. Si pasojë nëse flini pak gjumë gjatë natës, mund të rrisni rriskun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare kronike.

Ulet imuniteti

Kur flemë, sistemi ynë imunitar prodhon antitrupa të cilat mbrojnë trupin tonë nga sëmundjet e ndryshme, që shkaktohen nga bakteret, viruses

dhe infeksionet. Ndaj, nëse nuk flini si duhet nuk i jepni trupit mundësi për t’u rigjeneruar, në mënyrë që të forcojë sistemin imunitar./CNA.al