HYRJELAJMEKURIOZITETEKomshinjtë që (mos) ju rafshin për pjesë… Sipas shenjës së Horoskopit!

Komshinjtë që (mos) ju rafshin për pjesë… Sipas shenjës së Horoskopit!

Dashi është një fqinj gjaknxehtë, ndërsa shenja që shquhet për përpikërinë është Virgjëresha. Fqinji më i pëlqyer është Demi…
Kur jetoni në një godinë ose në një vendbanim me njerëz të tjerë, ka disa rregulla që duhen respektuar.

Sidoqoftë, jo gjithmonë sillemi në mënyrën e duhur, dhe ekzistojnë zakone ose sjellje të caktuara që ne përpiqemi t’i braktisim, pavarësisht se krijojmë probleme për të tjerët.

Në të njëjtën kohë, ka rregulla që ne dëshirojmë t’i respektojmë të gjithë dhe nervozohemi nëse dikush nuk i vë në zbatim.

Horoskopi dhe Yjet tregojnë sjelljen e çdo shenje zodiakale përpara rregullave të bashkëpronësisë!

DASHI
– Karakteri juaj i zhurmshëm dhe i zjarrtë ndoshta nuk ju bën të fqinjin ideal dhe gjatë takimeve të bashkëpronësisë, gjithmonë ka diçka që nuk shkon me ju.

Edhe nëse jetoni në një apartament me qira, doni të kërkoni të drejtat tuaja dhe gjithmonë mbroni fqinjët me të cilët jeni bërë miq.

Por ka diçka për t’u qortuar: gjatë orëve të pasdites, duhet të shmangni luftën me partnerin tuaj ose të bërtiturën me zë të lartë për t’i lënë fëmijët tuaj të bëjnë detyrat e shtëpisë!

DEMI
– Në disa mënyra, ju mund të jeni fqinji ideal.

Ju keni zakonet tuaja të pakta dhe oraret tuaja fikse, të cilat nuk shqetësojnë askënd.

Nëse një fqinj ka nevojë për diçka, ju jeni gjithmonë në dispozicion për të ofruar disa sheqer, miell ose ndonjë gjë tjetër që mund të jetë e dobishme në kuzhinë dhe në shtëpi.

Problemi është se shpesh, ndërsa kënaqeni në kuzhinë, ju nuk e kuptojnë se aromat (ose parfume siç i quani ju) nga pjatat që gatuani pushtonin tërë hyrjen ku banoni.

BINJAKËT
– Ju nuk jeni të gatshëm të hiqni dorë nga liria juaj, edhe nëse ka rregulla.

Për ju, për shembull, është një e drejtë e shenjtë të keni mundësinë të ecni lakuriq nëpër shtëpi, madje edhe me perde të hapura dhe dritaret hapur.

Disa fqinj gjithashtu mund të vlerësojnë mungesën e modestisë, por gjithashtu mund t’ju shohin njerëz të moshuar, fëmijë, ose çifte xheloze.

Një tjetër sjellje që duhet të vëzhgoni është të ndalni varjen e fotove dhe të përdorni çekiçin në çdo kohë të ditës ose të natës.

GAFORRJA
– Rregullat e bashkëpronësisë që ju i zbatoni me më shumë vështirësi janë ato që lidhen me kafshët shtëpiake.

Edhe në qoftë se në shtëpinë tuaj ju keni një kopsht zoologjik, ju duhet të shmangni të lini nevojat me aromë të keqe në shkallë ose në zonat e përbashkëta.

Zakonisht keni një të afërm të preferuar, me të cilin shpesh ndaloni të bisedoni orë e orë pa e kuptuar që mund të shqetësoni të tjerët.

LUANI
– Mes zakoneve tuaja egocentrike, mund të jetë që të varni veshjet nga dritarja ose në ballkon, pavarësisht nëse është një fasadë kryesore dhe se në këtë mënyrë imazhi i të gjithë ndërtesës shpërfytyrohet.

Ju jeni tip që ju pëlqen të viheni re.

Ajo që ju nuk mund ta përballoni është se disa bashkëjetues nuk marrin pjesë në mbledhjet veçanërisht nëse ka pika që do të trajtohen që ju shqetësojnë veçanërisht ju.

VIRGJËRESHA
– Ju jeni bashkëjetuesi klasik që lë paralajmërimet në tabelën e godinave, me gëzim të madh për fqinjët tuaj.

Toleranca nuk është pa dyshim forca juaj.

Në mesin e gjërave të ndryshme që ju nuk mund të duroni, është ngjitja e etiketave me mbiemrat e shkruara me dorë në citofon ose në kutitë postare: ju duken të padekoruara.

Por mos mendoni që jeni të pagabueshëm: makina larëse që ju ndizni gjatë natës për të kursyer para, shqetëson shumicën e fqinjëve tuaj.

PESHORJA
– Ideja e jetesës në një godinë ju pëlqen, sepse në një shtëpi të pavarur ju do të ndiheni të vetmuar dhe në këtë mënyrë ju keni mundësinë të shoqëroheni me fqinjët.

Megjithatë, nëse keni mundësi, zgjidhni apartamente jofqinjësore me shumë familje.

Fëmijët që bërtasin dhe qajnë në të gjitha orët bien në sistemin tuaj nervor (edhe nëse ata janë fëmijët tuaj).

Ju ankoheni shumë, por nuk shqetësoheni nga e ecura me taka në shtëpi. Kush e bën këtë, e mirëprisni!

AKREPI
– Zodiaku juaj, siç e dini mirë, është i lidhur me seksin.

Dhe rregullat që ju jeni në gjendje të respektoni më së shumti janë gjithashtu të lidhura me seksin.

Jo rrallë, në fakt, ata që jetojnë lart ose poshtë jush ankohen për zhurmën e tepruar të shfaqjeve tuaja erotike (ose sepse shikoni një video pornografike me volum shumë të lartë).

Kjo situatë është shumë emocionuese për ju.

Sidoqoftë, ajo që nuk duroni te fqinjët është kur harrojnë të mbyllin derën e përparme, duke lënë qasje të lirë te të huajt.

SHIGJETARI
– Ju jeni fqinji klasik, të cilët të gjithë shpresojnë të mos t’ju takojnë kur janë në një nxitim ose në gjendje të keqe.

Është më e fortë se ju: biseda është një nga kënaqësitë e jetës.

Ajo që ju duhet absolutisht të shmangni është të harroni citofoni hapur, duke shkaktuar shqetësime akustike për të gjithë.

Gjithashtu, në qoftë se jeni me fat që të keni parkim bashkëkohor, duhet të shmangni pengimin e kalimit në makinat e fqinjëve, të cilët dëshirojnë të dalin, sidomos në orët e hershme të mëngjesit.

BRICJAPI
– Zgjedhja e jetesës në një godinë në vend se në një shtëpi të pavarur, për ju është gjithmonë shumë e vështirë dhe ju e bëni atë vetëm për arsye ekonomike.

Një nga gjërat që ju shqetëson më shumë është ngrohja qendrore: do të dëshironit ta ruani dhe ta mbani për vetëm disa orë, por ju nuk e kuptoni se në ndërtesën tuaj jetojnë edhe njerëz të moshuar ose familje që kanë zakone dhe orare të ndryshme nga tuajat.

Megjithatë, me pleqtë e ndërtesës shpesh krijoni marrëdhënie të mira.

UJORI
– Për ju nuk bëhet fjalë për rregulla, vetëm nëse i diktoni vetë ato.

Në thelb, ju nuk jeni një fqinj i zhurmshëm ose një krijues problemesh, por nuk i njihni praktikat e mira kur vjen puna për të dëgjuar muzikë në volum të lartë ose për t’i lejuar fëmijët tuaj për të luajtur baterinë e re brenda shtëpisë.

Një tjetër gjë që ju dallon është zgjedhja e një alarmi psychedelik ose rock të mëngjesit, aq të fortë sa të zgjojë gjithë ndërtesën.

PESHQIT
– Ju jeni të bindur se jeni një fqinj i mirë, por shpesh nuk vëreni se sa zakonet tuaja mund të fyejnë fqinjët tuaj.

Nëse, për shembull, ju i dedikoheni pastrimit të ballkonit dhe le të rrjedhë ujë në katin e poshtëm, është normale që miqtë tuaj të pallatit do të mërziten.

A nuk e mendoni këtë?

Gjithashtu, ju keni zakonin e keq për hapjen e derës shumë lehtë për të gjithë ata që trokasin në citofon për të lënë fletëpalosje të reklamave ose t’ju shesin diçka derë më derë.

TE TJERA

spot_img