Pamjet spektakolare të eklipsit total të Hënës, ai i radhës do të jetë në vitin 2028

Në orën 06.12 me orën tonë, të mëngjesit të kësaj të hëne, Hëna u mbulua totalisht nga Toka, duke dhuruar një eklips total, i cili nuk do të përsëritet për së paku 10 vite.

Një eklips i ngjashëm me të njëjtat karakteristika, pritet të ndodhë në 31 dhjetor 2028.

Ky fenomen ndodh kur Dielli, Toka dhe Hëna janë në një vijë dhe për pasojë, Toka, fsheh dritën e Diellit dhe Hënës, duke projektuar mbi to një hije të madhe.

Jo vetëm e kuqe, por gjatë eklipsit të sotëm, Hëna u bë më e madhe se zakonisht.

Mirëpo eklipsi total i Hënës i cili do mund të shihet në të gjitha fazat e tij, do të ndodhë pas 10 vitesh, 10 muajsh dhe 29 ditësh, në 20 dhjetor 2029.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...