A e dini se sa i vjetër është flamuri ynë dhe ku renditet në botë?

A e keni menduar ndonjëherë se cilët janë flamujtë më të vjetër në botë?

Nëse e keni pyetur veten për këtë gjë atëherë artikulli ynë do t’ju japë të gjitha përgjigjet për këtë pyetje.

Flamuri më i vjetër në botë është, ai i Skocisë.

Ky flamur daton për herë të parë në vitin 832 pas Krishtit gjatë një beteje.

Më pas si flamuri më i vjetër renditet ai i Austrisë.

Flamuri i austriakëve shfaqet për herë të parë në vitin 1230.

Dizajni i këtij flamuri bazohet në stemën e dinastisë Babenberg.

Në vend të tretë renditet flamuri i Letonisë, i cili daton në vitin 128O.

Për herë të parë ky flamur përmendet në një kronikë mesjetare me titull “Kronika Rhymed e Livonias”.

Në vendin e katërtë shfaqet flamuri i Danimarkës, i cili daton në vitin 1307.

Ky flamur gjithashtu mban edhe një rekord në librin “Gunness” pasi shfaqet më shumë se çdo flamur tjetër në mesjetë.

Ndërsa në vendin e pestë si flamuri më i vjetër renditet flamuri ynë, i cili daton në vitin 1443.

Dalja e parë e flamurit të Shqipërisë ishte më 28 Nëntor 1443, kur Skënderbeu, heroi kombëtar i Shqipërisë, ngriti flamurin e tij mbi fortesën e Krujës në kundërshtim me turqit që sunduan vendin.

Ndërsa më 28 nëntor 1912 kur u shpall pavarësia flamuri u njoh zyrtarisht.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

Erdogan: Izraeli po sillet si organizatë, jo si shtet

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi të mërkurën...