Besarta Jashari publikon video të rrallë të babait: Zëri që më qetëson shpirtin

“Fjalët e babushit përbëjnë një dëshmi se si duhet atëdheu e liria”

E mbijetuara e bet.ejës historike të 5, 6 dhe 7 marsit, Besarta Jashari vajza e heroit, Hamëz Jasharit në rrjetin social “Facebook”, ka publikuar një audio regjistrim të rrallë të babait të saj, në të cilën, Hamza dëgjohet duke rrëfyer sakrificat e familjes së tyre që i përcollën për vite me radhë.

Sipas Besartës, edhe sot pas më shumë se 20 vitesh, fjalët e babait të saj përbëjnë një dëshmi se si duhet atëdheu e liria.

“…zëri që më qetëson shpirtin ! Sot, pas më shum se 20 vjet, fjalët e babushit përbëjnë një dëshmi se si duhet atëdheu e liria, dëshmon për familjën tonë… Në këtë audio regjistrim, që është i publikuar vetëm pjesërisht, mund të dëgjoni fjalët e babushit përmes të cilave e kuptojmë guximin e përkushtimin për liri,

sakrificën për shumë vite që bënte familja jonë, presionin sistematik që përjetonim… por mbi të gjitha të palëkundur dashurinë dhe besimin në lirinë që po na priste… Gjatë këtij rrëfimi të babushit, mes tjerash përjetoj edhe harmoninë familjare që dikur kishim dhe sot më përcjellë si një kujtim i mire.

Lavdi e përjetshme për të gjithë të rënët për liri”, ka shkruar Besarta në postimin e saj të bërë në Facebook.

Hamëz Jashari u lind në vitin 1950 në Prekaz dhe u vr.a në mars të vitit 1998, bashkë me komandantin e UÇK-së, Adem Jasharin dhe me anëtarët e familjes, ndërsa Besarta në atë kohë si 11 vjeçare i mbijetoi asaj bete.je.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...