Foto të rralla: Kur të gjithë festonin natën e ndërrimit të viteve, “Shkodra zhytej nën ujë”!

Shkodra nën ujë”. Këto pamje të rralla të Shkodrës së përmbytur janë realizuar më 31 dhjetor 1935 nga fotografi Kol Marubi.

Këto dëshmi të kohës tregojnë se fenomeni i përmbytjes së Shkodrës ka qënë i hershëm.

Përmbytjet u ndalën për një periudhë gjatë sistemit komunist për tu rikthyer sërish pas ’90-s. Këto foto të rralla të i përkasin arkivës Marubi.

Image result for marubi shkodra nen uje

Image result for marubi shkodra nen uje

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...