“Jeta është e mrekullueshme, nëse njerëzit të lënë rehat në punën tënde”

Edhe ata që nuk janë rritur me Charlie Chaplin dhe filmat e tij, e njohin endacakun. Edhe sot mund të thuash që: Charlie Chaplin është shumë më tepër se sa një aktor. Ai është një legjendë!

Sir Charles Spencer Chaplin (Lindur në 16 prill 1889 në Ualuorth, Londër, ndarë nga jeta në 25 dhjetor, 1977 në Corsier-sur-Vevey, Zvicër) ishte një regjisor, kompozitor dhe aktor komik i famshëm…

Babai ishte një vokalist me shumë dhunti dhe aktor, por i vdiq kur Cherlie ishte 10 vjeç, për shkak të problemeve me alkoolin.

Nëna e tij ishte aktore dhe këngëtare, por ajo iu shtrua në një spital psikiatrik. Ndaj, fëmijëria e Charlie Chaplin ishte tragjike, u rrit mes varfërisë dhe lagjeve të rrënuara.

Nisi të nxjerë fitime që në moshën 8 vjeç dhe vit pas viti, ai u bë nr.1 në kinematografi, duke u bërë i pari aktor që doli në kopertinën e revistës prestigjioze të kohës “TIME”.

Përveçse me role që e kanë skalitur në kinematografi, siç është ai i endacakut, Chaplin ka lënë edhe shumë aforizma brilante.

31 THËNIE NGA CHARLIE CHAPLIN:

1. Jam në paqe me Zotin. Konflikti im është me Njeriun.

2. Ne mendojmë shumë dhe ndjejmë pak.

3. Një prej ironive të jetës është që të bësh gjënë e gabuar, në momentin e duhur.

4. Asgjë nuk është e përhershme në këtë botë të ligë – as edhe telashet.

5. Një ditë pa qeshur, është një ditë e çuar dëm.

6. Karakteri i vërtetë i një burri shfaqet kur ai është i dehur.

7. Që të qeshësh me të vërtetë, duhet ta marrësh dhimbjen tënde, dhe të luash me të!

8. Më pëlqen gjithmonë që të eci në shi, kështu askush nuk do të më shohë duke qarë.

9. E qeshura është zbutësi i dhimbjes.

10. Dëshpërimi është një narkotik. Ai e vë mendjen në gjumë dhe e shpie drejt indiferencës.

11. Jeta do të ishte e mrekullueshme, nëse njerëzit do të mund të të linin rehat.

12. Imagjinata nuk është asgjë, pa veprimin.

13. Dhimbja ime mund të jetë arsyeja për të qeshurën e dikujt. Por e qeshura ime nuk duhet të jetë kurrë arsyeja për dhimbjen e dikujt.

14. Të ndihmosh një mik në nevojë është e kollajtë, por t’i japësh atij kohën tënde nuk është gjithmonë e favorshme.

15. Më mirë të vdesim, se sa të vazhdojmë të jetojmë kështu.

16. Gjëja më e trishtë që mund të imagjinoj, është që të mësohem me luksin.

17. Nuk do ta gjesh asnjëherë ylberin, nëse sheh poshtë.

18. Unë mbetem një gjë, dhe vetëm një gjë, dhe kjo është një klloun. Më vendos në një avion shumë më të lartë, se sa çdo politikan.

19. Nuk kam nevojë për drogëra për të qenë një gjeni, mos mendoni se një gjeni është njerëzor. Por unë kam nevojë për buzëqeshjen tuaj, që të jem i lumtur.

20. Fjalët nuk kushtojnë. Gjëja më e madhe që mund të thuash është “elefant”.

21. Ne të gjithë duam të ndihmojmë njëri-tjetrin. Të tilla janë qeniet njerëzore. Ne duam të jetojmë me lumturinë e njëri-tjetrit, jo me mjerimin e njëri-tjetrit.

22. Mbaj mend, gjithmonë mund të përkulesh dhe të mos kapësh në tokë asgjë.

23. Jeta është tragjedi kur e sheh nga shumë afër, por kur e sheh nga larg, është një komedi.

24. Pushteti shërben vetëm për të bërë ndonjë dëm, për çdo gjë të hajrit mjafton dashuria.

25. Dështimi është i parëndësishëm. Duhet kurajë për t’u shfaqur si budalla.

26. Për çfarë të duhet një kuptim? Jeta është një dëshirë, jo një kuptim.

27. Diktatorët e çlirojnë veten, por i skllavërojnë të tjerët.

28. Ne mendojmë tepër shumë dhe ndjejmë tepër pak.

29. Një vrasje të bën kriminel, një shfarosje të bën hero. Shuma shenjtëron.

30. Qetësia është një dhuratë universale, që pak njerëz dinë të vlerësojnë.

31. Gjëja më e trishtuar që mund të imagjinoj është të jem i mësuar me luksin. /filozofia.al

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...