Fillojnë rreshjet e dëborës, ja si do të jetë moti sot

563

Sipas MeteoAlb, masat ajrore me origjinë polare do të kushtëzojnë në territorin shqiptar alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura.

Më të dukshme ato do të jenë në pjesën e dytë të ditës. Në zonat verilindore dhe në zonat juglindore gjatë natës do të ketë reshje dëbore .

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie të ndjeshme në pjesën e parë të ditës deri në mesditë. Për pasojë vlerat ekstreme të variojnë nga -6 në 13 gradë Celsius.

Era do të vijojë të fryjë mesatare deri e fortë me një shpejtësi 45 km në orë në drejtimin kryesisht verilindor. Kjo do të shkaktojë dallgë 3-4 ballë në Adriatik dhe Jon.