Ishte mjek, por nuk e shpëtoi dot gruan dhe fëmijët!

Nostradamusi lindi më 14 dhjetor 1503 në qytetin francez St. Remy. U shkollua në Avignon ku studioi Filozofi, Gramatikë dhe Retorikë, përveç këtyre studioi edhe Letërsinë klasike, Mjekësi, Histori dhe Astrologji.

Në shekullin gjashtëmbëdhjetë Francën e kaploi epidemia e Kugës. Në këtë kohë Nostradamusi u dallua si mjek i shkathët, i cili iu kundërvu kësaj sëmundjëje misterioze me tërë fuqinë që posedonte dhe pati një sukses të madh.

Në luftë kundër kësaj sëmundje ai përdorte si mjet kryesor aplikimin e higjienës personale dhe përdorim në doza të mëdha të vitaminës C.

Kur hynte në fshat të infektuar, kërkonte mënjanimin e kufo.mave nga rrugët. Pacientëve së pari iu rekomandonte sa më shumë ajër të pastër, ujëra të pastra dhe ilaç të cilin e kishte përgatitur vetë.

Më vonë, në kohën e një epidemie të rëndë të kugës, Nostradamusi përjeton një tra.gjedi të rëndë familjare, ku edhe pse u përpoq maksimalisht për t’ua shpëtuar jetën e tyre nuk pati sukses dhe i vdi.qën bashkëshortja së bashku me të dy fëmijët që kishte.

I dëshpëruar nga tragj.edia familjare, Nostradamusi filloi të dyshojë në aftësitë e tij mjekuese dhe për gjashtë vitet e ardhshme filloi të endej lartë e poshtë nëpër Evropë.

Duke kaluar kohën më të errët të jetës, për herë të parë fillon të verejë aftësinë e vetë të parashikimit të së ardhmës. Shpërthimi i Kugës në Aix, atëherë kryeqytet, e shtyu Nostradamusin që prapë të merret me shërimin e të infektuarve. Këtë radhë ishte aq i suksesshëm saqë pas kalimit të epidemisë ai shpërblehet nga paria e qytetit.

Dhjetë vjet pas vde.kjes së bashkëshortes dhe fëmijëve Nostradamusi martohet përsëri. Në martesën e dytë i lindin tre vajza dhe tre djem.

Nostradamusi në shtëpinë e tij, katin e dytë e shëndrroi në laborator (astrolaborator) në të cilin kishte mjete të ndryshme për magjitë dhe predikimet që do të bënte i mbyllur në laborator. Në këtë mënyrë, zgjoi vizione të çuditshme të cilat më vonë filloi t’i shënojë. Disa vite Nostradamusi u mendua se a do t’i publikonte predikimet apo jo.

Parashikimet

Predikimet e tij janë të shumta. Deri në fund të jetës Nostradamusin e mbajti kthjelltësia e mendjes. Para se të vdi.ste ose natën e fundit, kur ndihmësi i uron natë të mirë predikuesi francez ia kthen përshëndetjen dhe i rrëfen se të nesërmen në mëngjes do të gdhihet i vde.kur. Dhe ashtu ndodhi. Më 2 korrik 1566 vde.s.

Varr.oset në pozitë vertikale (në këmbë) pasi kështu e kishte lënë porosi. Ky predikues francez nga shekulli 16 ka parashikuar shumicën e ngjarjeve botërore. Disa nga parashikimet e tij të bëra realitet mund të përmendim:

Arratisjen e Ludovikut XVI në Varen;

Revolucionin në Francë e Rusi;

Dy luftërat botërore;

Lufta në Afganistan;

Epidemia e AIDS;

Hedhja e bombës atomike në Hiroshimë dhe Nagasaki;

Vras.jen e Kenedit;

Shembjen e murit të Berlinit;

Holokaustin e madh gjerman dhe terrorin nazist;

Sulmet e 11 shtatorit;

Vde.kjen e Henry-it IV;

Zjarrin e madh që e shkatëroi Londrën:

Fundin e Dinastisë së Familjes Medici;

Vde.kjen e Josif Stalinit;

Ai gjithashtu parashikon fundin e botës.

Sipas tij tragjedia në New York është pretekst për fillimin e luftës së tretë botërore, ku do të zhvillohet luftë e madhe në mes muslimanëve dhe të krishterëve.

Iniciator për këtë është antikrishti i tretë të cilin Nostradamusi e quan “Mabus”, i cili vjen nga Lindja e Mesme. Ky predikues francez e parashikon trag.jedinë e New Yorkut në Centurionin e tij të nëntë në katrenin e 97 (IX 97) kështu: Në muajin e nëntë të vitit në shekullin e ri.

Një mbret i madh i Terrorit do të vijë nga qielli. Qielli do të digj.et me 45 gradë. Zjarri i afrohet qytetit të ri.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...