Veprimi i Fishtës, kur disa katolikë deshën me djegë xhaminë e Lezhës

Nga Kreshnik Osmani

Kur disa katolikë deshën me djeg xhaminë e Lezhës, këtë e merr vesh At Gjergj Fishta dhe me t’u errësu, shkon tek xhamia.

Kur ata shkun për t’a djeg, At Fishta u flet në emër, dhe ata të çuditur i thonë: “Si mor At ti, edhe prift edhe hoxhë?”

At Fishta ju përgjigjet thjesht:“ Jo, unë jam prift, por meqë Hoxha kishte ca punë në Shkodër me tha mu me e rujt’ se edhe kjo është shpia e Zotit për shqiptaret”!!!

“Edhe un frati tham t’vërtetën/
me myslimanët e baj fli veten/
varem n’krab e lidhem n’vargoj/
E Shqipnin’ une nuk e lshoj”

|Lahuta e Malsisë|

Perjetësisht vëllezër, në gjak dhe në Atdhe. Çdokush që e cënon këtë lloj Shqipnie ka për të paguar shtrenjtë |??

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...