19 vjeçarit i ndryshon plotësisht jeta pas 14 vitesh vuajtje!

Një 19-vjeçar që vuante nga skolioza, e cila i rrezikonte jetën është shëruar plotësisht pas 14 vitesh.

Shpina e John Sarcona filloi të përkulet në dy anë të ndryshme kur ai ishte vetëm pesë vjeç.

Sëmundja i shtrembëroi shpinën aq shumë sa skeleti i tij mund të shkatërrohej dhe të dëmtonte organet e tij të brendshme.

Pasi e kaloi fëmijërinë e tij dhe një pjesë të adoleshencës me dhi.mbje tor.turuese, John bëri një ndërhyrje për 13 orë ku mjekët ngadalë i drejtuan shtyllën kurrizore.

John kishte dy lloje të anomalive kurrizore: skoliozën dhe kifozën.

Skolioza është sëmundje më e zakonshme, e cila shkakton lakimin e shtyllës kurrizore në formë ‘S’, nga njëra anë në tjetrën.

Ndërsa kifoza apo gunga kurrizore konsiston në një zmadhim të konveksitetit të rruazave të shpinës.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...