Parashikimi surprizues i motit për javën e fundit të vitit 2018

Parashikohet që java e fundit e vitit 2018 të sjellë mot kryesisht të qëndrueshëm por të ftohtë. I ftohti do të ndjehet mesnatën e Krishtlindjes dhe deri në ndërrimin e viteve.

Ndërsa, referuar lëvizjeve termodinamike të atmosferës, kjo javë e fundit rezervon kryesisht kushte të qëndrueshme të motit, ku kthjellime dhe vranësira alternohen herë pas here mbi territorin shqiptar.

Përjashtim bën intervali kohor nga mbrëmja e së hënës deri pasditen e së martës, gjatë të cilit priten reshje, ku në pjesën më të madhe të vendit do të ketë shira ndërsa dëbora shfaqet në zonat e thella malore.

Megjithatë, viti 2018 për territorin shqiptar do të mbyllet si një vit i ngrohtë ku temperatura mesatare vjetore vlerësohet paraprakisht 2,5°C mbi mesataren vjetore klimatike.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...