SHKODËR, PËRKUJTOHET AUTORI I HIMNIT TURK

Në mjediset e institutit “Yunus Emre” në Shkodër është zhvilluar aktiviteti kulturor në përkujtim të datës së lindjes dhe vdekjes të autorit të himnit kombëtar turk Mehmet Akif Ersoy.

E veçanta e këtij aktiviteti ishte edhe rëndësia që iu dha origjinës shqiptare të shkrimtarit turk Mehmet Akif Ersoy. Morën pjesë figura dhe personalitete të ndryshme. I pranishëm në këtë aktivitet ishte edhe ambasadori turk në Shqipëri Ahmet Murat Joruk

Mehmet Akif Ersoy nuk është një intelektual letrat, politikan dhe akademik që u përket vetëm turqve dhe Turqisë. Për shkak të origjinës së tij shqiptare, faktit që ka jetuar dhe ka shërbyer në Ballkan ai është një personalitet që i përket rajonit tonë gjeografik. Ai është një burrë i shquar i mendimit dhe i veprimit, ku në personin e tij janë bashkuar vëllazëria, lidhjet turko-shqiptare dhe kultura e përbashkët.

Zafer Kiyici, drejtor i përgjithshëm i institutit Yunus Emre deklaroi se është e rëndësishme që të përkujtojme fihura të tilla historike të cilat janë shembull i mirë për brezat e rinj që duan ta shohin kuptimplotw të ardhmen.

në jetën e kombeve ekzistojnë ngjarje dhe personalitete monumentale tejet të rëndësishme që u ndryshojnë atyre të ardhmen.

Është e nevojshme t’i kujtojmë këta për një mirëedukim të brezave të rinj në mënyrë që ta shohin besimplotë të ardhmen, të zbukurojnë vlerat e reja në jetën dhe të majnë gjallë vetëdijën kombëtare.

Në fund të ceremonisë, ambasadori turk në Shqipëri Ahmet Murat Yoruk falenderoi prof.dr. Bajram Xhafaj për kontributin e dhënë në historinë shqiptare dhe atë turke.

Ndërkohë, drejtori i përgjithshëm i institutit “Yunus Emre” i bëri ambasadorit turk Ahmet Murat Yoruk një dhuratë simbolike për mbështetjen që i bën këtij institucioni në Shqipëri.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...