EMRAT: Cilët janë deputetët që kanë hapur seancën e parë të Kuvendit nga viti 1920

Një foto e deputëve shqiptarë e vitit 1926

Ne nisje te punimeve te legjislatures se re te Kuvendit pas zgjedhjeve te 25 qershorit, ish Drejtori i Arkivit ne Ministrine e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar emrat e te gjithe deputeteve me te vjeter qe kane drejtuar seancat e para.

Sipas tij ne 27 mars 1920 seancen e pare e ka hapur Mytesim Kellici, per te vijuar me pas me Pandeli Evangjelin.

Statusi i Dervishit

Sot, në çeljen e sesionit të parlamentar, po kujtoj deputetët shqiptarë që kanë hapur mbledhjet e para të legjislativit shqiptar. Deri në vitin 1944 tradita parlamentare shqiptare, mund të themi e konsoliduar,

parashikonte që mbledhjen e parë të legjislativit e drejtonte deputeti më i vjetër, ose në mungesë të tij, një nga më të vjetrit. Këtij i bashkëlidhej deputeti më i ri i cili ushtronte detyrën e sekretarit të përkohshëm.

Kryetari i përkohshëm i ndihmuar nga sekretari, drejtonin parlamentin deri në zgjedhjen e kryesisë së rregullt e përbërë nga kryetari, dy nënkryetarë dhe një sekretar. Deri në vitin 1950 zgjedhja e kryesisë është bërë çdo sesion parlamentar

. Ndërsa deri në vitin 1991 në kryesi ka qenë i përfshirë edhe funksioni i sekretarit. Drejtimi i përkohshëm më i gjatë në historinë e legjislativit është ai i periudhës 21 janar-23 shkurt 1924, sepse Kuvendi i asaj kohe zgjati tej mase verifikimin e mandateve. Në çeljet e tjera, drejtimi i përkohshëm ka qenë i shkurtër.

-27 mars 1920, Mytesim Këlliçi
-21 prill 1921, Pandeli Evangjeli
-21 janar 1924, Petro Poga
-1 qershor 1925 Gjergj (Jorgj) Çako
-25 gusht 1928, Pandeli Evangjeli
-21 nëntor 1932, Petro Poga
-10 shkurt 1937, Petro Poga
-17 prill 1940, Terenc Toçi (kryetari i emëruar)
-16 tetor 1943, Lef Nosi
-10 janar 1946, Petraq Popa
-28 qershor 1950, Petraq Popa
-19 korrik 1954, Aleksandër Xhuvani
-21 qershor 1958, Koço Tashko
-14 korrik 1962, Spiro Moisiu
-9 shtator 1966, Spiro Moisiu
-20 nëntor 1970, Spiro Moisiu
-28 nëntor 1974, Zylyftar Veleshnja
-25 dhjetor 1978, Pilo Peristeri
-22 nëntor 1982, Shefqet Peçi
-19 shkurt 1987, Spiro Koleka
-15 prill 1991, Adil Çarçani
-6 prill 1992, Pjetër Arbnori
-1 korrik 1996, Sabri Godo
-23 korrik 1997, Dritëro Agolli
-3 shtator 2001, Servet Pëllumbi
-2 shtator 2005, Lufter Xhuveli
-7 shtator 2009, Fatos Beja
-9 shtator 2013, Namik Dokle
-9 shtator 2017, Besnik Baraj

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...