A keni nostalgji për këto personazhe vizatimore?

Të gjithë ne pa përjashtim, jemi rritur duke qendruar përpara televizorit dhe duke parë këto personazhe vizatimore, ndërkohë që mamaja apo gjyshja na ushqente.

Walt Disney, prodhuesi më i madh i filmave vizatimorë, bëri të mundur që fëmijët jo vetëm të shohin figurë, por edhe të dëgjojnë me zë.

Këto filma vizatimorë, janë shfaqur pothuajse për të gjithë fëmijët anë e mbanë botës, duke ua bërë atyre ditën më të gëzueshme.

Steamboat Willie është një film amerikan i animuar i vitit 1928 i drejtuar nga Walt Disney dhe Ub Iwerks.

Ai u prodhua në bardh e zi nga Walt Disney Studios dhe u shfaq nga Celebrity Productions. Karikatura konsiderohet si debutimi i Mickey Mouse dhe të dashurës së tij Minnie, edhe pse të dy personazhet u shfaqën disa muaj më parë në një shfaqje testimi të Plane Crazy.

Steamboat Willie ishte filmi i tretë i serive të Mickey që do të prodhoheshin, por Walt Disney, duke parë The Jazz Singer, ishte zotuar të prodhonte një nga karikaturat e para krejtësisht të sinkronizuara me audion. Karikatura reale e parë me tinguj të sinkronizuar, ishte My Old Kentucky Home (Film).

Steamboat Willie është veçanërisht i rëndësishëm sepse ishte karikatura e parë Disney me tinguj të sinkronizuar, duke përfshirë tingujt e karakterit dhe një sfond muzikor. Disney e kuptoi që në fillim se zëri i sinkronizuar ishte e ardhmja e filmit.

Ishte karikatura e parë që shfaqte një fonogram që e dallonte atë krejtësisht nga karikaturat më të hershme si Song Car-Tunes (1924-1927) dhe “Dinner Time” (1928) të “Van Beuren Studios” të Inkwell Studios. Steamboat Willie u bë karikatura më popullore e asaj kohe.

Muzika për Steamboat Willie u organizua nga Wilfred Jackson dhe Bert Lewis, dhe përfshiu këngët “Steamboat Bill”, një kompozim popullarizuar nga Baritone Arthur Collins gjatë viteve 1910 dhe “Turqia në kashtë”, një kompozim i popullarizuar gjatë shekullit të 19-të .

Titulli i filmit është një parodi e filmit “Steamboat Bill”, Jr. (1928), “Buster Keaton”, një referencë për këngën e Collins. Walt Disney inkorporoi të gjitha zërat në film, ndonëse ka pak dialog të kuptueshëm.

Ndërsa filmi ka marrë disa kritika, ai ka marrë gjithashtu një vlerësim të gjerë, jo vetëm për paraqitjen e një nga personazheve më të njohura të filmave në botë, por për novacionin e tij teknik.

Në 1994 anëtarët e fushës së animacionit e votuan Steamboat Willie të 13-in në librin ‘The 50 Greatest Cartoons’ , në të cilin u renditën karikaturat më të mira të të gjitha kohërave.

Në vitin 1998, filmi u zgjodh për prezantim në Regjistrin Kombëtar të Filmit të Shteteve të Bashkuara.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...