10 të fshehta që nëna nuk ua ka thëne kurrë…

1) Ju e keni bere te bertase shume. Ajo bertiti kur kuptoi se ishte shtatzene. Ajo bertiti kur ju lindi. Ajo bertiti kur ju mbajti per here te pare ne krahe. Ajo bertiti me lumturi. Ajo bertiti me frike. Ajo bertiti me merak.

Ajo bertet sepse ndjen thelle per ju. Ajo e ndjen dhimbjen dhe lumturine tuaj dhe e ndan me ju, edhe nese ju nuk e kuptoni ate.

2) Ajo e donte ate copen e fundit te byrekut. Por kur vuri re se ju po e shikonit me ata sy te medhenj, ajo nuk mund ta hante me ate. Ajo e dinte se do te kenaqej me shume nese ju do te mbushnit barkun tuaj te vogel sesa ajo te vetin.

3) Ajo eshte lenduar. Ju shtypet brinje te saj me shkelma nga barku i saj, i keni shtypur barkun per 9 muaj, i keni dhene trupit te saj shtrengime dhe dhimbje agonie ne momentin kur po dilnit ne jete.

4) Ajo kishe gjithmone frike. Qe nga momenti i pare qe mesoi per shtatzanine, ajo beri gjithçka mundi per t’iu mbrojtur. Ajo u be arusha juaj mama. Ne mendjen e saj, askush nuk mund t’iu mbante me sigurt se ajo.

Zemra i ndali dy here kur ju bete hapat e pare. Ajo zgjohej gjithmone per t’iupergaditur per shkolle. Me hapa te vegjel, ajo vinte prane jush, t’iu rrembeje nga çdo enderr e keqe, apo ethe, per t’u siguruar qe ju ishit mire.

5) Ajo e di qe nuk jeni te persosur, por ju do ashtu siç jeni. Kritikat qe ua jep nena, jane nga thellesia e zemres, qe ju te arrini majat me te larta te suksesit.

6) Ajo ju shikonte teksa flinit gjume. Ka pasur nete kur ajo ka qendruar me ju deri ne 03:00 duke u lutur qe me ne fund te flinit gjume.

Ajo me veshtiresi mbajti syte hapur deri sa iu zinte gjumi, dhe ne fund kur iu zinte gjumi, ajo iu shtrinte me kujdes ne shtrat, dhe e gjithe lodhja e saj zhdukej perderisa shikonte fytyren tuaj engjellore, perjetonte ndjenja dashurie me shume se sa qe e mendonte, edhe pse krahet i ishin ftohur, dhe syte i ishin picerruar.

7) Ajo ju ka mbajtur me se 9 muaj. Ju kishit nevoje qe ajo t’iu mbante ne krahe dhe ajo e beri. Ajo ju mbante ne krahe duke pastruar, duke ngrene buke, e madje edhe duke fjetur.

Ajo shtrihej me ju, ju puthte, ju perkedhelte, luante me ju, dhe ju ndiheshit te lumtur e te sigurt ne krahet e saj.

Asaj i thyhej zemra sa here qe ju qanit. Nuk kishte ze me te trishtuar se te qarat e juaja, ose pamje me te tmerrshme se kur lotet rridhnin rreth faqeve tuaja. Kur ajo bente gjithçka per t’i ndalur lotet e tu, e nuk arrinte, zemra e saj thyhej ne miliona pjese te vogla.

8) Ajo te kishte ty pritoritet. Rrinte pa ushqim, pa dush dhe pa gjume. Ajo gjithmone vinte nevojat e tua te parat.

Ajo kalonte tere diten duke i permbushur nevojat e tua, e ne fund nuk kishte me energji per veten e saj, por, te nesermen ajo zgjohej dhe rifillonte çdo gje nga e para, sepse per te , ju ishit gjithçka.

9) Ajo mund t’i beje te gjitha perseri. Te qenurit nene eshte padyshim nje nga gjerat me te veshtira ne bote.

Perkunder te gjitha dhimbjeve, hidherimeve, neteve te vona dhe mengjeseve te hershme qe e keni bere nenen tuaj te perjetoje, ajo do t’i bente te gjitha prape per ju sepse ju vleni shume per te.

10 Andaj…. Nese e keni nenen tuaj gjalle, shkoni dhe putheni ne balle.. Lutuni per te. Tregojini se sa shume e doni. Thoni nena ime faleminderit, sepse ajo kurre nuk i degjon aq sa duhet keto fjale.

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...