Luan Vukatana, mesfushori i paharruar i Vllaznisë dhe i kombëtares shqiptare

Futbolli shkodran në vite ka nxjerrë me dhjetra e dhjetra emra të shquar të cilët me kontributin e tyre për Vllazninë por edhe për ekipet kombëtare, kanë lënë gjurmë të thella tek sportdashësit.

Jo më kot, vazhdojnë të mbeten emra shumë të nderuar ndonëse ndonjëri prej tyre edhe i harruar nga institucione të ndryshme duke mos i bërë nderimet e duhura, për t’i dhënë atë çfarë u takon.

Njëri prej tyre padyshim që është Luan Vukatana, ish-mesfushori i shquar i Vllaznisë dhe i kombëtares shqiptare në vitet ’70-’80.

Luani është bërë pjesë e ekipit të të rriturve të Vllaznisë që në moshen 16-vjeçare,, pjese e atij pra në vitin 1975. Dhe kuptohet që për të, ky ishte realizimi i një ëndërre të madhe për të luajtur me të famshmit Sabah Bizi, Din Zhega e të tjerë.

Një fëmijë i imët më këmbë të holla që shumë shpejt do të jepte kontributin e tij në sukseset e këtij ekipi me vlera. Dhe në fakt, ato nuk janë pak sepse Luani ka këto suksese si sportist:

-Kampion i Shqipërisë me ekipin e Vllaznisë në vitet 1978 dhe 1983.

-Fitues i Kupës së Republikës po me ekipin e Vllaznisë përkatësisht në vitet 1979, 1981 dhe 1987. Pra janë 5 trofe të fituar prej tij.

-Njëkohësisht ka qenë lojtar i përfaqësueses së Shpresave dhe Kombëtares së Shqipërisë nga viti 1976 deri në vitin 1984.

– Fitues i anketes: Futbollisti më i mirë i Shqipërisë ( 10 sportistët më të mire të vitit) në vitin 1983.

– Pjesë e 11-shes më të mirë të Vllaznisë në 80 dhe 90 vitet e saj.
© shkodrasport.com

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME

ZJARR NE SHKODER, TYMI PUSHTON QYTETIN..

Tymi ka pushtuar gati gjithe qytetin e Shkodres. Flaket...

RAME LAHEJ DHE ALESSANDRO SAFINA KONCERT NË SHIROKË

Në pikën turistike të Shirokës, zëri brilant i tenorit...

Ata që po rithurin indet e një vendi të vuajtur

Herë pas herë duhet të kthejmë kokën dhe të...