Nga Erjon Braçe

27 vite qe, Sali Berisha nga goja nuk nxjerr tinguj, fjale!

27 vite qe, Sali Berisha nga goja nxjerr vetem kercenime verbale, urdhra per dhune, urdhra per te vrare!

Ky vend nuk gjen qetesi, normalitet, arsye, dialog, zgjidhje te arsyeshme, prej ketij dhe qellimeve te tij, te lidhura ne menyre te qarte me pushtetin, produktin e tij-pushtetit, hem si vjedhje, hem si vrasje.

Edhe sot, ajo qe urdheroi dhe gatoi ne Kukes, as qe ka lidhje me Tarifen e perdorimit te rruges, po fare!

Tarifen e perdorimit

te rruges e ka studiuar Ky, e ka shtyre ne vendimmarrje Ky, ka kerkuar investitore per ta zbatuar Ky;

Pra e gjithe logjika e asaj Tarife ka qene e njejte qe ne Origjine, nisur me Sali Berishen.

Gjithcka qe thote sot, vecanerisht si “argument” mbi Tarifen,

Taksen e Qarkullimit, mirembajtjen, eshte nje genjeshter e madhe, te cilen, e tregon te tille-genjeshter, praktika qe ai vete ka ndjekur per Tarifen e perdorimit te rruges.

Ndaj po e perseris, dhuna sot ne Kukes-thirrur, organizuar dhe gatuar nga Sali Berisha dhe Lulzim Basha, ka lidhje vetem me pushtetin dhe vendimet kur ishin zoter te tij.

Dhuna e shkaterrimi sot ne Kukes, duhet te bejne te harrohet vjedhja maramendese ne ate rruge, vjedhje per te cilen kuksianet heshten dhe e pranuan, nderkohe gjithe ne te tjeret e paguam!

E paguam deri në 1.3 miliard euro për 60 kilometra, 1.3 miliard euro deri në Morinë!

A e kuptoni sa kemi paguar ne apo jo?

Kur je i varfer keto numra te cmendin!

Nje Shqiperi e tere pagoi keto para, madje duke marre si “shperblim” mungesen thuajse totale te investimeve publike ne te gjithe Shqiperine per dy vite me radhe.

Dhuna e shkaterrimi sot ne Kukes, duhet te bejne te mos duket qe, rruga e hajduteve te Kombit nuk ka mbaruar ne gjatesine e saj, veprat inxhinierike jane pa perfunduar, rruge dytesore nuk ka etj.

Sepse nuk ka perfunduar, rruga eshte e rrezikshme per perdoruesit, madje rrezik ka qe nga skarpatet qe rreshqasin edhe pse i kemi paguar shtrenjte!

Dhuna e shkaterrimi sot ne Kukes, duhet te bejne te mos kuptohet se rruga ka nevoje per mirembajtje ne operimin e perditshem, nga tuneli tek skarpatet qe rreshqasin, tek vete trupi i rruges dhe jo vetem kur bie debore;

Duhet te bejne te mos kuptohet se duhen disa dhjetera milione euro ne vit thjesht vetem per mirembajtje.

Por dhuna e shkaterrimi sot ne Kukes, duhet te bejne te mos kuptohet se rruga nuk ka ekonomi!!

Kjo eshte e verteta e madhe;

Rruga nuk e ka nxjerre nga varferia Kukesin, sic e genjeu si e sa u lodh Sali Berisha, kur justifikonte me varferine e Kukesit vjedhjen me te madhe ne historine e ketij vendi!

Perse nuk u ul as edhe minimalisht varferia ne Kukes, Sali?

Leri kercenimet e tua banale e pergjigju kesaj pyetje Sali!

Jo mua, kuksianeve Sali, ata ke genjyer sa ke dashur.

Por pertej te shkuares me pushtet;

Dhuna e shkaterrimi sot ne Kukes kane lidhje me qellimin e perhershem te Sali Berishes- Pushtetin!

Vetem ne pushtet ai eshte rehat, i sigurt se do te jete i paprekshem per cdo krim qe ka kryer!

Ka Lulin e tij nen te njejtein hall, ndaj behen bashke e perserisin:

Eshte vetem fillimi!

Pa me te voglin dyshim qe kys eshte fillimi i fundit!

Sot ne Kukes, nuk ishin vetem ai grushti i perhershem i krimineleve qe ne 27 vite i kane vene zjarrin vendit si qellim i Berishes;

Nuk ishin vetem ai takemi i qelbesirave qe rrine ne Serbi e shkruajne ne shqip sic ky plehu Nexhat Behluli qe vec tavolina e sotme i kushton sa nje pension ne Shqiperi;

Por cdokush qe eshte cenuar rende se fundi nga vendimmarrja e Qeverise se Shqiperise ne interesat per te rritur pushtetin ne kete rajon.

Sali Berisha, Lulzim Basha dhe jo vetem, jane dhene me qira, paguhen fort nga fondi bere global ne depozitat e parajsave fiskale ne permbushje te ketyre interesave ne Shqiperi!

Ndaj, une e kuptoj fare mire ministrin Xhafa, madje edhe prokuroren

Marku qe kerkojne pergjegjesi tek dhunuesit e sotem.

Por ndeshkimi thjesht i tyre, do te jete pa vlere nese;

Nuk do te hetohet deri ne fund grabitja ne rrugen e hajduteve te Kombit,

Nuk do te hetohet deri ne fund financimi nga shtetas ruse i Partise Demokratike, Lulzim Bashes dhe jo vetem,

ne kembim te permbushjes te interesave te caktuara ne Shqiperi e rajon!