HYRJELAJMESkandali/ Nisin hetimet, ja se si mishi i skaduar belg mbërriti në...

Skandali/ Nisin hetimet, ja se si mishi i skaduar belg mbërriti në Shqipëri

Një sërë mediash belge kanë pasur sot si lajm faktin që mishi i skaduar në Belgjikë pasi mbërriti në Kosovë tashmë ka mbërritur në doganën shqiptare

Sipas këtyre mediave gushtin e kaluar në kufirin Shqipëri-Kosovë u konfiskua 20 ton mish me etiketat e kompanisë Vanlommel.

Mishi kishte skaduar prej një muaji që nga momenti që mbërriti në doganë, dhe më pas u sekuestrua nga autoritetet.

“Shkatërruam të gjithë ngarkesën e mishit në mënyrë që të mos shkonte tek konsumatorët kosovarë“, tha një zëdhënës i Agjencisë Ushqimore të Kosovës.

Nga ana tjetër, menaxheri i kompanisë “Vanlommel” thotë për mediat belge se nuk bëhet fjalë për mashtrim, por për gabim njerëzor.

Dy deputetë belgë, Yoleen Van Camp dhe Renate Hufkens, kanë kërkuar që të nisë një hetim i plotë për këtë rast. Përmes një deklarate të përbashkët, deputetët thanë se “hetimet duhet të jenë proaktive, të shpejta dhe të plota. Për më tepër, ka një nevojë urgjente për

komunikim sa më të shpejtë mes autoriteteve të përfshira dhe konsumatorëve”.

Ky është rasti i dytë me mishin e skaduar që eksportohet nga Belgjika. Përpara disa kohësh, kompania Veviba u përfshi në një skandal të ngjashëm duke dërguar mish të skaduar në Kosovë.

TE TJERA

spot_img