Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër, jo duke pi makiato

ga Ardian Muhaj

Kështu e kanë ba shqiptarët demarkacionin me Malin e Zi në Shkodër. Nuk kundërshtohet demarkacioni duke u flladitë ne Swiss Diamond, as duke pi makiato te The Corner,

as duke shpi këmbet nga Skënderbeu te Zahir Pajaziti e sidomos, kurrsesi duke i quajtë tradhtarë shkodranët, dibranët,

tiranasit, kavajsit, lezhjanët e lumjanët që në mes të dimrit të ashpër “e banë dekën si me le”.

Demarkacioni nuk hidhet poshtë në parlament e me llafe e kafe, se ashtu e kundërshton edhe Lista Serbe, por kush asht atdhetar le ta provojnë me ndejë në qafë të Çakorrit në borë e acar, pa bukë e pa ilaçe.

Nuk asht faj në se nuk mundesh me e ba këtë, por asht faj e turp e marre, me krahasu epopenë e mbrojtjes së

Shkodrës dhe heronjtë e saj me pazaret e demarkacionit të sotëm me Malin e Zi, e aq ma keq me hedhë baltë mbi gjakun e sakrificën e atyne heronjve.

(Fotografia asht pikërisht nga nji moment i luftës për mbrojtjen e Shkodrës në 1913).

Shperndaje ketë postim:

spot_imgspot_img

- PUBLICITET -

Aktualitet

Te tjera
LAJME