Ermal Meta flet për shqiptarët: S’na vinin në koncert, i gëzuar për triumfin

908

Ermal Meta ka folu sot për herë të parë për mediat shqiptare, pas triumfit të madh në Sanremo, në bashkëpunim me Fabrizio Moro.

Gjatë një interviste telefonike, ai shprehu emocione për fitoren e merituar, ndërsa duke folur për këngët që realizon, fituesi i Sanremos deklaroi për “Wake Up” se sa herë që nxjerr një këngë, mendon se ajo është më e mira.

Kënga fituese,

“Non mi avete fatto niente”, ishte këngë me “mesazh shumë të fortë” dhe ai vetë ka shpjeguar arsyen e zgjedhjes së një kënge të tillë.

Ermali shprehet:

Fabrizio më kontaktoi në qershor mua. Ai më ka pëlqyer gjithmonë si artist dhe pranova menjëherë. Pas atentatit në koncertin e Ariana Grande, fansat kishin frikë të vinin në koncertet tona, por kur e lë veten në dorë të frikës… Prandaj vendosëm të merrnim pjesë me këtë këngë”.

Në lidhje me pezullimin fillestar të këngës nga Sanremo, Meta theksoi:

U trishtuam shumë, por e dinim se kishim të drejtë. Ne e kishim deklaruar që refreni ishte nga një këngë tjetër, e shkruar nga njëri prej nesh. Ndoshta disa gazetarë nuk e dinin ose nuk donin ta dinin. Thanë diçka të pasaktë. Kënga kishte refren të njëjtë, por ishte refreni ynë”.

Në përfundim, Ermal Meta deklaroi se është shqiptar, nuk ndihet i turpëruar për këtë, e për më tepër, sipas tij, gjithsecili prezanton dhe përfaqëson përherë veten e tij.

Lexo edhe:   ‘Air Albania’ krijohet brenda 10 ditëve, zbulohen cilët janë aksionerët